LIGA 1

Petrolul Ploiești - CS U Craiova 0-1 / A doua victorie la rând a oltenilor pe ”Ilie Oană”

CS U Craiova s-a impus la Ploieşti, în faţa Petrolului, cu scorul de 1 - 0, al treilea succes la rând al oltenilor în campionat și al doilea succesiv pe ”Ilie Oană”, în fața Petrolului.

20 Septembrie 2015, 21:25 (actualizat 21 Septembrie 2015, 00:28) |
Andrei Ivan marchează golul victoriei în meciul Petrolul - CS U Craiova 0-1, din 20 septembrie 2015 / FOTO: pagina de Facebook a clubului CS U Craiova
Andrei Ivan marchează golul victoriei în meciul Petrolul - CS U Craiova 0-1, din 20 septembrie 2015
Atacantul Andrei Ivan

Triumful elevilor lui Emil Săndoi și Sorin Cîrțu a fost adus de golul marcat de atacantul de 18 ani Andrei Ivan, în minutul 1 și 30 de secunde, la capătul unei acțiuni personale pe flancul drept și cu un șut bine plasat, de la aproximativ 13 metri.

(w500) Atacantul

Este al doilea gol reușit de Andrei Ivan în acest campionat, după cel din etapa trecută (2-0 pe teren propriu cu CSMS Iași).

Oaspeții au încheiat partida în nouă jucători de câmp, întrucât bulgarul Hristo Zlatinski a primit al doilea cartonaş galben în minutul al treilea al prelungirilor, pentru tragere de timp.

Componența echipelor:

• Petrolul Ploieşti: Pecanha - Beţa (Varga '76), Benga, Genev, Faug-Porret - Marinescu, Bucşa - Peteleu (Farina '42), Zoubir, Nepomuceno (Tamuz '64) - Moussa. Antrenor: Eusebiu Tudor
  • CS U Craiova: Bălgrădean - Achim, Kay (Acka '51), Popov, Vătăjelu - Nuno Rocha, Mateiu, Zlatinski, Ivan (Băluţă '59) - Curelea (Herghelegiu '85), Bawab. Antrenor: Emil Săndoi

Arbitri: Marcel Bîrsan (central) - Florin Păunescu, Vlad Bârleanu (asistenţi) - Dan Florin Dreve (rezervă).

CS U Craiova s-a impus cu 2 - 1, la Ploiești, pe 17 martie 2015, la 22 de ani după ultimul succes oltenesc pe ”Ilie Oană” (1-0, pe 28 martie 1993).

Petrolul are parte de cel mai slab debut de sezon din istorie, cu o singură victorie în 11 etape (2-1 cu FC Botoșani, pe teren propriu, pe 14 august).

Rezultatele etapei a XI-a:

Vineri, 18 septembrie

• 18:30 FC Voluntari - ACS Poli Timișoara 0 - 0
  • 21:00 Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureș: 2 - 0 (Viorel Nicoară '10, Ioan Hora '79)

Sâmbătă, 19 septembrie

• 18:30 CSMS Iași - FC Viitorul: 0 - 0
  • 21:00 CFR Cluj - Astra Giurgiu: 1 - 1 (Antonio Jakolis '6 / Denis Alibec '52)

Duminică, 20 septembrie

Luni, 21 septembrie

• 21:00 Steaua - Concordia Chiajna

Clasament:

1.Astra Giurgiu1163221-16 (+5)21(+3)
2.FC Viitorul1155120-10 (+10)20(+2)
3.Pandurii Târgu Jiu1154214-11 (+3)19(+4)