LIGA I

Petrolul - Pandurii: 1-1 / Gicu Grozav a ratat un penalty în minutul 90

Petrolul Ploieşti şi Pandurii Târgu Jiu au remizat, scor 1-1 (0-0), pe Ilie Oană, în ultimul meci al etapei a doua a Ligii I, în care atacantul Gicu Grozav a executat neglijent o lovitură de pedeapsă în minutul 90, cu o "scăriţă", reţinută de portarul David Lazăr.

Acesta este primul punct al gorjenilor în meciurile cu Petrolul, după două victorii succesive ale "Lupilor Galbeni".

29 Iulie 2013, 23:29 (actualizat 29 Iulie 2013, 23:31) |
Gheorghe Grozav

Pandurii Târgu Jiu a deschis scorul în minutul 80, prin Sipo, iar prahovenii au revenit în joc graţie lui Férébory Doré ('84). Ambii jucători au punctat în premieră pentru echipele lor, în urma a două execuţii splendide.

În minutul 87, fundaşul cipriot Paraskevas Christou a comis henţ în propria suprafaţă de pedeapsă, dar lovitura de la 11 metri nu a fost acordată decât în urma semnalizării arbitrului asistent Miclos Nagy, întrucât "centralul" Istvan Kovacs nu observase infracţiunea.

Înainte de meci, secretarul general al LPF, Valentin Alexandru, născut chiar în cel mai important municipiu al judeţului Prahova, le-a înmânat elevilor lui Cosmin Contra trofeul pentru poziţia a treia din sezonul trecut.

Printre cei aproximativ 10.000 de spectatori s-au aflat şi fostul antrenor al "Lupilor Galbeni", Valeriu Răchită, şi selecţionerul Victor Piţurcă.

• Petrolul: Pecanha - S. Achim, Geraldo, Benga, Guilherme - Mustivar (De Lucas '65), Hoban - Boudjemaa, Teixeira (Dore '55), Grozav - Hamza (Priso '87). Antrenor: Cosmin Contra
  • Pandurii: Lazar - Unguruşan, Paraskevas, Erico, Momcilovici - P. Anton, Breeveld - Buleică, Eric (Bohale '72), D. Nistor (Cristea '90+2) - Matulevicius (Mamele '90+3). Antrenor: Cristian Pustai

În sezonul trecut, Petrolul a câştigat clar ambele dispute cu Pandurii, formaţie care nu s-a impus niciodată pe Ilie Oană: 4-0 la Ploieşti (16 septembrie) şi 3-1 în deplasare (6 aprilie 2013). Ultima oară când gorjenii au plecat neînvinşi din fieful "Lupilor Galbeni" a fost în 3 decembrie 2011, când cele două echipe au remizat, scor 0-0.

Rezultatele complete ale etapei a II-a a Ligii I:

Meciul Astra Giurgiu - Steaua a fost amânat pentru o dată care va fi stabilită ulterior, din cauza programului încărcat al celor două echipe din cupele europene.

Vineri, 26 iulie

• Gaz Metan Mediaş - FC Botoşani: 1-2 (Azdren Llullaku '54 / George Cârjan '14, Atilla Hadnagy '74)
  • Ceahlăul Piatra Neamţ - Corona Braşov: 3-0 (Vlad Achim '3, Marian Constantinescu '70, Andrei Marc '88)

Sâmbătă, 27 iulie

Duminică, 28 iulie

Luni, 29 iulie

• FC Braşov - Săgeata Năvodari: 1-1 (Cristi Ionescu '90 / Sorin Chiţu '75)