CUPA ROMÂNIEI

Petrolul - Oţelul: 1-2 / "Lupii Galbeni" vor juca pentru a patra oară finala Cupei României

Petrolul Ploieşti s-a calificat pentru a patra oară în istorie în finala Cupei României, în ciuda eşecului de pe teren propriu, 1-2 (0-1), cu Oţelul Galaţi. În prima manşă, "Lupii Galbeni" s-au impus în deplasare cu scorul de 3-0.

În cealaltă semifinală, se vor întâlni miercuri Astra Giurgiu şi CFR Cluj. În tur, cele două formaţii au remizat, scor 0-0.

21 Mai 2013, 22:29 (actualizat 21 Mai 2013, 22:36) |
Primii finalişti ai Cupei României / FOTO: fcpetrolul.ro

Petrolul Ploieşti s-a calificat în prima finală a Cupei României după 18 ani,deşi a fost învinsă pe Ilie Oană, scor 1-2 (0-1), de Oţelul Galaţi.

Oaspeţii au condus la pauză, pe deplin meritat, după reuşita lui Gabriel Paraschiv ('8), dar prahovenii şi-au asigurat calificarea prin golul lui Jeremy Bokila ('57), aflat la a cincea reuşită în această competiţie. Gălăţenii au obţinut o victorie de palmares graţie reuşitei lui Laurenţiu Iorga ('90-penalty).

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Manasse, Grecu - Hoban (Mustivar '61), Romario - Renan (Boudjemaa '46), Cristescu (Bokila '46), Grozav - Hamza. Antrenor: Cosmin Contra

Oţelul: Grahovac - Cojoc, Sîrghi, Benga, Ljubinkovic - Filip, Giurgiu (Tudorie '70) - Iorga, Neagu (Stromajer '84), Astafei - Paraschiv (Vidal '59). Antrenor: Marian Dinu

Finala Cupei României se va juca la 1 iunie, pe Arena Naţională.

"Lupii Galbeni" au jucat de trei ori finala Cupei: în 1963 şi în 1995, când au şi câştigat trofeul (6-1 cu Siderurgistul Galaţi, cu legendarul Ilie Oană pe banca tehnică, respectiv 5-3, la penalty-uri, cu Rapid), şi în 1952, sub numele Flacăra Ploieşti, când au fost învinşi de CCA Bucureşti, actuala Steaua, cu scorul de 2-0. Prahovenii erau antrenaţi atunci de acelaşi Ilie Oană.

În sezonul trecut, Petrolul a pierdut în "sferturi" în faţa lui Dinamo, scor 1-2, după ce a eliminat-o pe Astra în "optimi", scor 1-0.

În 2001, Petrolul a pierdut surprinzător calificarea în finala Cupei, în faţa deja retrogradatei Rocar Bucureşti, după un eşec umilitor în tur, 0-3, şi o remiză, 1-1. În "sferturi", "Lupii" eliminaseră Steaua, scor 1-0, printr-un "gol de aur", într-un meci jucat la Piteşti.

Oţelul a jucat ultima oară în semifinalele Cupei României în anul 2004, cu Rapid (2-0 şi 0-1), după care s-a calificat şi în finală (1-0 şi 4-0 cu Gloria Bistriţa). Dinamo a cucerit atunci trofeul, pe stadionul din Cotroceni, cu scorul de 2-0 (Vlad Munteanu '66, Claudiu Niculescu '77).

Cealaltă semifinală din istoria gălăţenilor datează din anul 2000, după ce Oţelul a învins-o pe CSM Reşiţa cu scorul de 2-1, la Sibiu. Dinamo a barat drumul gălăţenilor spre finală, în urma unei duble victorii: 2-0 şi 3-1.