»
CUPA ROMÂNIEI

Petrolul - FC Vaslui 4-2 / Ploieștenii - în semifinale, după 120 de minute tensionate

Petrolul Ploiești, deținătoarea Cupei României, s-a calificat în semifinalele Cupei României după 120 de minute tensionate pe Ilie Oană, în urma victoriei cu 4-2 (1-1, 2-2) în fața formației FC Vaslui, care nu a mai trecut de sferturile de finală ale competiției din urmă cu două sezoane.

04 Decembrie 2013, 21:49 (actualizat 05 Decembrie 2013, 00:39) |
Tehnicianul Petrolului Ploieşti, Cosmin Contra

Victoria gazdelor a fost adusă de golurile marcate de Walter Balufo ('37), Ovidiu Hoban ('90+3), Geraldo Alves ('98), Romario Pires ('103), respectiv Piotr Celeban ('27, '70).

Dacă prahovenii au protestat vehement la numeroase decizii luate de arbitrul Cristi Balaj, oaspeții au contestat al doilea gol al gazdelor, care a trimis meciul în prelungiri, pe motiv că reușita a survenit după terminarea timpului regulamentar de joc.

Componența celor două echipe:

• Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Benga (Camara '73), Guilherme - Romario, Hoban - Fernandez (Boudjemaa '71), Albin, Teixeira - Hamza (De Lucas '82). Antrenor: Cosmin Contra
  • FC Vaslui: Cerniauskas - Celeban, Prahici, Cordoş, Muşat (Ortiz '72) - Caue, Madson - Sălăgeanu, Antal, Sânmărtean (Pătulea '88) - Temwanjera (Balaur '106). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Galeria Petrolului a intrat la meci în minutul 10, în semn de protest față de atitudinea jandarmilor după meciul cu Steaua, de duminică. De asemenea, fanii ”Lupilor Galbeni” au arborat un banner imens, la baza peluzei, pe care era scris: "Domneşti, Ploieşti, Pungeşti...România, unde eşti?".

Este pentru prima oară în istoria Petrolului când echipa ajunge de două ori la rând în semifinalele Cupei României (în sezonul trecut, prahovenii au dispus în ”sferturi” de Concordia Chiajna, scor 2-1), iar ultima prezență în această fază a competiției, în afara acestora două, data din sezonul 2005/2006 (când Petrolul a învins la Târgu Jiu formația FCU Politehnica Timișoara cu scorul de 3-2).

De cealaltă parte, FC Vaslui, care a avut o evoluție extrem de ștearsă în prelungirile acestui meci, are 3 prezențe în semifinalele Cupei României: în 2008/2009 (2-0 în ”sferturi” cu Unirea Urziceni), 2009/2010 (1-0 cu Internațional Curtea de Argeș), 2011/2012 (după 3-2 la Galați, cu Oțelul).