EUROPA LEAGUE

Petrolul-Dinamo Zagreb 1-3 / Meci slab al ”Lupilor Galbeni”, în fața unei echipe accesibile

Petrolul Ploiești a fost învinsă cu 3-1, pe Ilie Oană, în prima manșă a play-off-ului Ligii Europa, de campioana Croației, Dinamo Zagreb, după golurile marcate de Toto Tamuz ('45), respectiv Duje Čop ('29-penalty, '80) și Paulo Machado ('90+5). Oaspeții au deschis scorul după un henț în careu al lui Adrian Mutu, autorul unor mari ocazii de a marca de-a lungul partidei.

Returul va avea loc joia viitoare.

21 August 2014, 22:17 (actualizat 22 August 2014, 02:15) |
Petrolul Ploiești

Fundașul Geraldo Alves a fost eliminat în al patrulea minut de prelungiri, după un fault în poziție de ultim apărător. Oaspeții au marcat ultimul gol direct din lovitura liberă dictată de italianul Danielle Orsato, din colțul drept al careului de 16 metri.

Petrolul a jucat modest în prima repriză și satisfăcător în a partea a doua, însă atacurile lipsite de viteză de clarviziune au fost stopate cu destulă ușurință de defensiva bine organizată a oaspeților.

Toto Tamuz se află la al treilea gol în cupele europene în acest sezon, după cele de acasă cu albanezii de la Flamurtari Vlorë și din deplasare cu Viktoria Plzen. În campionat, israelianul de 26 de ani a marcat de 4 ori, până acum.

Componența echipelor:

• Petrolul Ploieşti: 1. Peterson Pecanha - 2. Jean Sony Alcenat, 3. Geraldo Alves, 35. Gerson, 39. Jean-Alain Fanchone - 15. Ovidiu Hoban (5. Sony Mustivar '50), 20. Njongo Priso (11. Juan Angel Albín '63), 91. Pablo De Lucas - 80. Filipe Teixeira, 10. Adrian Mutu (căpitan, 7. Gevaro Nepomuceno '83) - 99. Toto Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu. Rezerve neutilizate: 33. Mirel Bolboaşă - 6. Dean Beţa, 30. Laurenţiu Marinescu, 9. Patrick Nkoyi
  • Dinamo Zagreb: 34. Eduardo - 6. Ivo Pinto, 5. Jozo Šimunović, 4. Josip Šimunić, 19. Josip Pivaric - 77. Marcelo Brozovic, 16. Arijan Ademi, 10. Paulo Machado - 28. Wilson Eduardo (20. Marko Pjaca '63), 2. El Arbi Hilal Soudani (10. Paulo Machado '46), 8. Domagoj Antolić (55. Ognjen Vukojević '73) - 90. Duje Čop. Antrenor: Zoran Mamić. Rezerve neutilizate: 1. Antonijo Jezina - 3. Luis Ibáñez, 7. Franko Andrijašević, 22. Leonardo Sigali.

• faulturi comise: 12 - 14

La finalul meciului, tehnicianul Petrolului, Răzvan Lucescu, a acuzat numeroasele ratări ale elevilor săi și a admis că șansele de calificare sunt reduse:

"E dezamăgitor pentru noi. Acesta e fotbalul mare. Degeaba joci spectaculos şi pierzi. Marea diferenţă a fost făcută de experienţa celor două echipe la acest nivel. Noi am pornit bine, însă ei au venit cu mai multe contraatacuri tăioase. Fără ca jucătorii de la Zagreb să aibă mari ocazii, au reuşit să înscrie din penalty. Am revenit pe tabelă şi în a doua repriză am făcut un joc superb.

Am avut un pressing bun şi de aici au apărut ocazii foarte mari. Dar nu am ştiut să le fructificăm. Ei au scăpat pe contraatac şi au punctat. E vorba despre ce am discutat la conferinţa de presă: nu trebuie să laşi lucruri la voia întâmplării sau să ratezi atât. La acest nivel, orice greşeală te costă şi nu mai poţi reveni pe tabelă. Am făcut un joc mai bun ca ei, dar ei au multă experienţă.

A fost o eliminare gratuită din punctul meu de vedere. Putea să vină un alt jucător la dublaj, nu era fază iminentă de gol.

E foarte greu să ne mai calificăm. Eu voi încerca să motivez echipa, dar e foarte complicat. Trebuie să marcăm trei goluri şi să nu primim", a spus Răzvan Lucescu la Sport.ro.

De partea cealaltă, antrenorul oaspeților, Zoran Mamić, a recunosut că echipa sa a avut noroc în acest joc și a susținut că eventualul transfer al lui Iasmin Latovlevici, de la Steaua, va depinde de calificarea campioanei României în grupele Champions League.

"Sunt foarte mulţumit de rezultat. Să câştigi cu 3-1 la Ploieşti nu e deloc rău. Am avut şi noroc, însă experienţa echipei noastre s-a văzut. Cu Aalborg am avut zece ocazii clare şi nu am marcat, acum am profitat la maximum. Nu suntem calificaţi, Petrolul e o echipă bună. Trebuie să jucăm mai bine la Zagreb pentru a ne califica. Mutu este unul dintre cei mai mari fotbalişti din istoria României. Am un respect deosebit pentru el pentru felul în care se antrenează.

Nu sunt şanse să-l transferăm pe Latovlevici acum. Trebuie să aşteptăm să vedem dacă se califică Steaua. Nu pot vorbi de transferuri ipotetice", a spus Zoran Mamic la Dolce Sport.

Pe de altă parte, căpitanul ”Lupilor Galbeni”, Geraldo Alves, a susținut că intervenția sa nu trebuia penalizată cu un cartonaș roșu.

"N-am abordat meciul cu atitudine. Nu cred că a fost de cartonaş roşu intervenţia mea, cred că arbitrul a greşit. Îmi pare rău că nu voi putea ajuta echipa la retur. În rest, cred că arbitrajul a fost perfect. Mergem la Zagreb să jucăm pe viaţă şi pe moarte. Cred că am făcut cîteva greşeli în apărare, mai ales la primul gol", a spus Geraldo Alves la Sport.ro.

Petrolul, pentru a doua oară consecutiv în play-off-ul Ligii Europa, i-a eliminat pe albanezii de la Flamurtari Vlorë (2-0 la Ploiești și 3-1 în deplasare), în turul al II-lea, și pe cehii de la Viktoria Plzeň (1-1 pe Ilie Oană și 4-1 în deplasare), în runda anterioară.

Până în această fază a competiției, croații au trecut de lituanienii de la Žalgiris Vilnius (dublă victorie cu același scor, 2-0), în turul al II-lea al Ligii Campionilor, și au fost eliminați danezii de la BK Aalborg în runda a III-a a competiției (0-2 pe teren propriu, 1-0 în deplasare).

Dinamo Zagreb s-a duelat de mai multe ori cu echipele românești în cupele europene:

• 1964/1965, în Cupa Cupelor, cu Steaua: dublă victorie, cu 2-0 acasă și 3-1 la București
  • 1966/1967, în Cupa Orașelor Târguri, cu Dinamo Pitești: 0-0 la Zagreb și 1-0 în România
  • 1967/1968, în Cupa Orașelor Târguri, cu Petrolul Ploiești: 5-0 pe teren propriu și 0-2 în deplasare
  • 1976/1977, în Cupa UEFA, cu ASA Târgu Mureș: 3-0 și 1-0
  • 1993/1994, în runda I a Ligii Campionilor, cu Steaua: 2-3 pe teren propriu, 2-1 pe Ghencea
  • 2009/2010, în grupele Ligii Europa, cu Poli Timișoara: 1-2 la Zagreb și 3-0 în Banat

În grupele Ligii Europa sunt calificate deja 7 echipe: FC Sevilla (Spania, deținătoarea trofeului), Dinamo Kiev (Ucraina), ACF Fiorentina (Italia), VfL Wolfsburg (Germania), Everton (Anglia), Estoril Praia (Portugalia) și EA Guingamp (Franța).

Rezultatele integrale ale partidelor din prima manșă a play-off-ului Ligii Europa:

• Dnepr - Hajduk Split 2-1 (Nikola Kalinić '50, Evgheni Șakov '88 / Tino Sušić '47)
  • FC Astana (Kazahstan) - Villarreal CF (Spania): 0-3 (Cani '33, Dos Santos '48, Mario Gaspar '84) - fundașul central al gazdelor, Marin Aničić a primit două cartonașe galbene în decurs de 24 de minute și a fost eliminat în minutul 60
  • FC Aktobe (Kazahstan) - Legia Varşovia (Polonia) 0-1 (Duda '48)
  • Dinamo Moscova (Rusia) - AC Omonia Nicosia (Cipru) 2-2 (Samba '33, Büttner '72 / Lobzhanidze '2, Fofana '59) - extrema stângă a gazdelor, Aleksandr Kokorin, a încasat două cartonașe galbene în minutele 43 și 62
  • AEL Limassol (Cipru) - Tottenham Hotspur (Anglia) 1-2 (Sardinero '14 / Soldado '74, Kane '80)
  • HJK Helsinki (Finlanda) - Rapid Viena (Austria) 2-1 (Lod '63, Väyrynen '74 / Schaub '58)
  • FK Qarabah (Azerbaidjan) - FC Twente Enschede (Olanda) 0-0
  • Ruch Chorzów (Polonia) - Metalist Harkov (Ucraina) 0-0
  • PSV Eindhoven (Olanda) - Şahtior Soligorsk (Belarus) 1-0 (Maher '59) - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Cristi Balaj la ”centru”, ajutat de asistenții Sebastian Gheorghe și Mihai Artene, respectiv de rezerva Cătălin Popa
  • IF Elfsborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia) 2-1 (Prodell '27, Mobaeck '38 / Marcelo '65)
  • Kardemir Karabükspor (Turcia) - AS Saint-Étienne (Franţa) 1-0 (Kumbela '60)
  • Dinamo Minsk (Belarus) - CD Nacional (Portugalia) 2-0 (Stasevici '44-penalty, Nikolici '55)
  • Apollon Limassol (Cipru) - FC Lokomotiv Moscova (Rusia) 1-1 (Abraham '80 / Kasaev '39) - oaspeții au încheiat jocul cu 2 eliminați: mijlocașul Jan Tigoev ('76) și fundașul stânga Vitali Denisov ('87)
  • BSC Young Boys Berna (Elveţia) - VSC Debrecen (Ungaria) 3-1 (Nuzzolo '26, Steffen '67, Frey '87 / Sidibé '39)
  • Zoria Lugansk (Ucraina) - Feyenoord Rotterdam (Olanda) 1-1 (Biliy '27 / Te Vrede '38)
  • PEC Zwolle (Olanda) - Sparta Praga (Cehia) 1-1 (Lukoki '77 / Krejčí '82) - gazdele au ratat un penalty în minutul 21, prin Maikel van der Werff
  • Trabzonspor (Turcia) - FC Rostov (Rusia) 2-0 (Medjani '37, Oscar Cardozo '73)
  • Panathinaikos Atena (Grecia) - FC Midtjylland (Danemarca) 4-1 (Berg '21-penalty, '24, '45, '89 / Lauridsen '13) - fundașul dreapta al gazdelor, Konstantinos Triandafillopulos, a fost eliminat în minutul 81, iar fundașul central al oaspeților, Erik Sviatchenko, a primit cartonaș roșu în minutul 58
  • Zimbru Chişinău (Republica Moldova) - PAOK Salonic (Grecia) 1-0 (Burghiu '80) - Răzvan Raţ a fost integralist la oaspeți, Costin Lazăr nu a fost reținut în lot
  • FC Spartak Trnava (Slovacia) - FC Zürich (Elveţia) 1-3 (Vlasko '14-penalty / Chermiti '4, '45+2, '58)
  • FK Partizan Belgrad (Serbia) - PFK Neftçi Baku (Azerbaidjan) 3-2 (Dênis Silva '29-autogol, Grbić '32, Yunuszadä '69-autogol / Dênis Silva '11, '17)
  • Grasshoppers Zürich (Elveţia) - FC Brugge (Belgia) 1-2 (Lang '8 / Jahić '14-autogol, Víctor Vázquez '15)
  • Asteras Tripolis (Grecia) - Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2-0 (Mazza '29, Zisopoulos '47) - fundașul central Dorin Goian a fost integralist la învingători
  • RNK Split (Croaţia) - AC Torino (Italia) 0-0
  • OV Lokeren (Belgia) - Hull City (Anglia) 1-0 (Vanaken '58)
  • Real Sociedad (Spania) - FC Krasnodar (Rusia) 1-0 (Xabi Prieto '71)
  • FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - VfL Borussia Mönchengladbach (Germania) 2-3 (Puzigaća '26, Duljević '59 / Hahn '11, Hrgota '41,'73)
  • HNK Rijeka (Croaţia) - Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) 1-0 (Leovac '85) - mijlocașul central Andrei Mureșan a fost integralist la oaspeți