Peste 8 mii de cazuri noi de coronavirus în România, în ultimele 24 de ore. S-au înregistrat aproape 400 de decese, din care mai bine de jumătate la pacienți cu vârsta peste 70 de ani

Grupul de Comunicare Strategică informează că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.057 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-CoV-2. Au fost raportate 395 de decese, dintre care 5 anterioare intervalului de referinţă. Din totalul de 395 de pacienți decedați, 362 erau nevaccinați.

06 Noiembrie 2021, 12:12 (actualizat 06 Noiembrie 2021, 14:25) Știrile TVR |

Până astăzi, 6 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.701.589 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.109 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.057 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 89 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.483.798 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba318811789,22
2.Arad380532539,79
3.Argeș432412438,21
4.Bacău391601745,34
5.Bihor4629936310,66
6.Bistrița-Năsăud18587783,59
7.Botoșani21677563,84
8.Brașov621444459,32
9.Brăila21166918,16
10.Buzău223111937,30
11.Caraș-Severin175851055,55
12.Călărași169911236,02
13.Cluj825903939,00
14.Constanța656164038,04
15.Covasna11709595,62
16.Dâmbovița343061698,31
17.Dolj433111325,04
18.Galați415722686,17
19.Giurgiu18593917,66
20.Gorj14433414,26
21.Harghita13040835,19
22.Hunedoara334621827,85
23.Ialomița18319617,20
24.Iași686252606,86
25.Ilfov7082117012,79
26.Maramureș296421063,61
27.Mehedinți15075796,01
28.Mureș365702548,23
29.Neamț296051465,24
30.Olt247221146,29
31.Prahova601073319,90
32.Satu Mare19652753,54
33.Sălaj16886796,88
34.Sibiu397832538,58
35.Suceava366951153,00
36.Teleorman23256886,97
37.Timiș826223098,60
38.Tulcea12994836,50
39.Vaslui257391084,33
40.Vâlcea25055896,85
41.Vrancea168861014,71
42.Mun. București291989111110,80
43.Din străinătate**18107
44.Cazuri noi nealocate pe județe

 

 

17009*

-5
TOTAL1.701.5898.057

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 946 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD27
3ARGEŞ38
4BACĂU28
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI5
8BRĂILA3
9BRAŞOV37
10BUZĂU31
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ32
14CONSTANŢA31
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ11
18GALAŢI22
19GIURGIU6
20GORJ12
21HARGHITA15
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA10
24IAŞI31
25ILFOV33
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI165
29MUREŞ32
30NEAMŢ22
31OLT25
32PRAHOVA36
33SĂLAJ14
34SATU MARE5
35SIBIU11
36SUCEAVA30
37TELEORMAN33
38TIMIŞ38
39TULCEA4
40VÂLCEA10
41VASLUI18
42VRANCEA16
Total946

Până astăzi, 50.482 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.11.2021 (10:00) – 06.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 395 de decese (193 bărbați și 202 femei), din care 5 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 395 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 18 la categoria de vârstă 40-49 ani, 29 la categoria de vârstă 50-59 ani, 97 la categoria de vârstă 60-69 ani, 134 la categoria de vârstă 70-79 ani și 116 la categoria de vârstă peste 80 ani.

360 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 33 de pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bihor și Vâlcea, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 390 de decese.

Din totalul de 395 de pacienți decedați, 362 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 18.249. Dintre acestea, 1.867 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 304 sunt minori, 273 fiind internați în secții și 31 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.418.181 de teste RT-PCR și 4.671.852 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.189 teste RT-PCR (8.958 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.231 la cerere) și 37.493 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 106.261 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.073 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.477 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 112 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.906 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 383 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

 

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN BILANȚ
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 9°C 9°C
IASI 8°C 4°C
CLUJ 5°C 4°C
CONSTANTA 12°C 12°C
CRAIOVA 6°C 8°C
BRASOV 7°C 8°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI