»
EUROBASKET 2017

Performanță în ultimul meci al României la Eurobasket 2017. Andrei Mandache a reușit un triple-double

România a pierdut și ultimul joc la Eurobasket, 69-86 cu Muntenegru și vulturii au terminat pe ultimul loc în grupa desfășurată la Cluj. Performanța serii a fost reușită de Andrei Mandache. Cu 14 puncte, 11 pase decisive și 10 recuperări, Mandache este primul jucător care a reusit un triple-double la un turneu final Eurobasket în ultimii 22 de ani. Un jucător face triple-double (triplă dublă) atunci când are o combinaţie de cel puţin 10 reuşite la puncte, recuperări, pase decisive, interceptări sau blocaje.

08 Septembrie 2017, 10:05 (actualizat 08 Septembrie 2017, 12:33) |
Eșec și în ultimul joc de la Eurobasket

Joi seară, în Sala polivalentă din Cluj, în direct pe TVR 2 şi TVR HD, Naţionala de baschet masculin şi-a încheiat evoluţiile în Grupa C a Campionatului european, într-un joc contra selecţionatei din Muntenegru.

Un meci de palmares, în care însă oaspeţii noştri au condus practic tot timpul; 24-19 după primul sfert, 42-30 la pauză, 66-53 la capătul celui de-al treilea sfert şi 86-69 scor final.

România a pierdut aşadar şi al cincilea meci din grupă, îşi încheie parcursul aici, dar rămânem cu bucuria organizării competiţiei, cu satisfacţia evoluţiei excelente a lui Mandache, care a reuşit triple double în acest meci cu Muntenegru.

Un jucător face triple-double (triplă dublă) atunci când are o combinaţie de cel puţin 10 reuşite la puncte, recuperări, pase decisive, interceptări sau blocaje.

După o pauză de o zi, întrecerea celor mai bune 16 echipe europene continuă, în direct la TVR 2 şi TVR HD, până duminică, 17 septembrie.