Traseu turistic emoționant în orașul-martir al Revoluției, Timișoara. Locurile unde, în decembrie 89, zeci de oameni s-au sacrificat pentru libertate au devenit obiective turistice, într-un tur ghidat de o oră și jumătate. La mai bine de 30 de ani de la Revoluția Română, cei mai tineri au șansa să afle detalii despre evenimentele istorice care au dus la căderea regimului comunist.
Turul Revoluției prin Timișoara pornește chiar din fața casei pastorului reformat Laszlo Tokes, considerat punctul zero al Revoluției Române. Traseul include câteva dintre locurile simbolice pentru evenimentele din Decembrie 89, precum Piața Victoriei sau Piața Sfântul Gheorghe. Turul se încheie cu o vizită la Muzeul Memorialul Revoluției.
Proiectul inedit este apreciat atât de localnici dar și de turiștii dornici să afle mai multe despre evenimentele tumultoase din decembrie 1989.
Pentru respectarea normelor sanitare, grupul turiștilor a fost restrâns, iar fiecare participant a ascultat în căști explicațiile ghidului.
Turul Revoluției face parte dintr-un proiect mai amplu, inițiat de asociația Iubesc Timișoara, în parteneriat cu primăria și se înscrie în programul Timișoara Capitală Culturală europeană.