STRANIERI

Paul Papp a înscris primul gol pentru Chievo, la prima partidă ca titular în ultimele 6 luni

Fundaşul de 23 de ani Paul Papp a marcat duminică unicul gol al echipei sale, Chievo Verona, în eşecul de la Udinese, scor 1-3 (1-2).

Ex-vasluianul nu mai fusese titular la echipa antrenată de Eugenio Corini din 3 noiembrie, de la înfrângerea severă de pe San Siro, cu AC Milan, scor 1-5.

07 Aprilie 2013, 17:58 (actualizat 07 Aprilie 2013, 18:03) |
Paul Papp

La primul meci în acest an, Paul Papp a înscris ('35), cu capul, golul lui Chievo, în meciul pierdut la Udinese cu scorul de 2-1. Gazdele s-au impus graţie reuşitelor lui Antonio di Natale ('20, '25), atacant aflat la a cincea "dublă" în acest sezon, şi Mehdi Benatia ('85), după o pasă a aceluiaşi Di Natale.

În minutul 45, Papp a primit şi un cartonaş galben, iar în minutul 61 a fost schimbat cu mijlocaşul ofensiv Luciano.

La Chievo, mijlocaşul Adrian Stoian a intrat pe teren în minutul 67, astfel că jucătorul de 22 de ani a bifat a 14-a prezenţă stagională în Serie A.

Paul Papp a mai fost de două ori titular la Chievo, dar duminică a fost pentru prima dată schimbat: prima dată în 30 septembrie, la Palermo (scor 1-4), iar apoi pe San Siro, în data de 3 noiembrie (scor 1-5).

Fundaşul originar din Dej a mai intrat pe teren, din postura de rezervă, şi în deplasările de la Napoli (0-1, 28 octombrie) şi Cagliari (2-0, 9 decembrie).

Rezultatele complete ale etapei a XXXI-a din Serie A:

• Juventus - Pescara: 2-1 (Mirko Vucinic '72-penalty, '78 / Emmanuel Cascione)
  • Bologna - AC Torino: 2-2 (Panagiotis Kone '65, Tiberio Guarente '86 / Barreto '25, Rolando Bianchi '90+4)
  • Fiorentina - AC Milan: 2-2 (Adam Ljajic '66-penalty, David Pizarro '73-penalty / Riccardo Montolivo '14, Mathieu Flamini '62)
  • Catania - Cagliari: 0-0
  • Sampdoria - Palermo: 1-3 (Gianni Munari '43 / Steve von Bergen '35, Josip Ilicic '50, Santiago Garcia '56)
  • Siena - Parma: 0-0

Meciurile Internazionale - Atalanta şi Napoli - Genoa se vor juca duminică seară, iar derby-ul AS Roma - Lazio se va juca luni seară.