TENIS. Patricia Țig a fost eliminată în turul doi la US Open. Rămâne cel mai bun rezultat al româncei la un turneu de Grand Slam

3 septembrie 2020, 19:30

Patricia Țig a fost învinsă într-o oră și 14 minute, într-un meci în care nu a reuşit nicio lovitură direct câştigătoare în timp ce adversara ei a avut 7.

Românca a avut de două ori mai multe erori neforţate, 10-5.

Vekic are acum 3-1 în meciurile directe cu Ţig, pe care a mai învins-o în 2017, în primul tur la Monterrey, cu 6-4, 6-1, şi în acelaşi an în calificări la Toronto, cu 6-4, 6-2. Singura victorie a româncei s-a consemnat în 2015, în sferturi la Baku, scor 6-3, 6-2.

În turul 1, Țig trecuse cu un scor categoric, 6-1, 6-0, de japoneza Kurumi Nara (28 de ani, 142). A fost primul meci câștigat de Patricia Țig pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem, iar victoria a venit la 4 de ani de la unica ei participare pe tabloul principal de la US Open.

(w500) Patricia È

Pentru accederea în turul doi la US Open, Patricia Ţig a primit un cec de 100.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.