TENIS. Patricia Țig a fost eliminată în turul doi la US Open. Rămâne cel mai bun rezultat al româncei la un turneu de Grand Slam

Jucătoarea română de tenis Patricia Țig (26 de ani, 88 WTA), a fost învinsă în turul doi la US Open de croata Donna Vekic (24 de ani, 24 WTA), cap de serie numărul 18, scor 6-2, 6-1.

03 Septembrie 2020, 19:30 (actualizat 03 Septembrie 2020, 19:52) |
Patricia Țig, US Open 2020
Patricia Țig-Donna Vekic, US Open 2020

Patricia Țig a fost învinsă într-o oră și 14 minute, într-un meci în care nu a reuşit nicio lovitură direct câştigătoare în timp ce adversara ei a avut 7.

Românca a avut de două ori mai multe erori neforţate, 10-5.

Vekic are acum 3-1 în meciurile directe cu Ţig, pe care a mai învins-o în 2017, în primul tur la Monterrey, cu 6-4, 6-1, şi în acelaşi an în calificări la Toronto, cu 6-4, 6-2. Singura victorie a româncei s-a consemnat în 2015, în sferturi la Baku, scor 6-3, 6-2.

În turul 1, Țig trecuse cu un scor categoric, 6-1, 6-0, de japoneza Kurumi Nara (28 de ani, 142). A fost primul meci câștigat de Patricia Țig pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem, iar victoria a venit la 4 de ani de la unica ei participare pe tabloul principal de la US Open.

(w500) Patricia È

Pentru accederea în turul doi la US Open, Patricia Ţig a primit un cec de 100.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.