Partizan - Steaua 4-2 / FCSB a ratat play-off-ul Ligii, după ce a condus cu 2-1 la pauză

Deţinătoarea titlului, a Cupei şi a Cupei Ligii, Steaua, a ratat accesul în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă la Belgrad de campioana Serbiei, Partizan, cu scorul de 4-2, după ce a condus la pauză cu 2-1 și a evoluat în inferioritate numerică din minutul 48, după eliminarea căpitanului Fernando Varela. În tur, pe Arena Națională, Steaua și Partizan au remizat, scor 1 - 1.

FCSB, care a ratat și anul trecut accesul în play-off-ul celei mai importante competiții europene intercluburi, va evolua în play-off-ul Ligii Europa.

05 August 2015, 23:20 (actualizat 06 August 2015, 20:30) |
Partizan Belgrad - Steaua 4-2

În ciuda unui debut bun al Stelei, sârbii au deschis scorul prin Stefan Babović ('8), după o gafă a lui Paul Papp, care a respins neglijent, cu câlcâiul, în centrul propriului careu, dar FCSB, cu acțiuni pe banda dreapta și profitând de slăbiciunile din centrul defensivei gazdelor, a trecut în avantaj prin golurile marcate de Sulley Muniru ('11) și Jugurtha Hamroun ('33).

La începutul părții a doua, Fernando Varela a comis un penalty în minutul 48 și a fost eliminat, însă lovitura de pedeapsă a fost ratată de Valeri Bojinov (a trimis în bară).

Victoria gazdelor a fost adusă de reușitele lui Marko Jevtović ('60), Andrija Živković ('69) și Nikola Trujić ('90+1), care au speculat două din numeroasele nesincronizări din apărarea campioanei României.

Steaua a avut și o bară, prin Grégory Tadé ('27).

Componența echipelor:

• Partizan: 1. Zivko Zivkovic — 4. Miroslav Vulicevic, 6. Gregor Balazic, 44. Fabricio, 5. Nemanja Petrovic — 21. Marko Jevtovic — 8. Darko Brasanac, 10. Stefan Babovic (căpitan, 92. Nikola Trujic, '90) — 15. Abubakar Oumarou, 86. Valeri Bojinov, (22. Sasa Ilic, '60), 17. Andrija Zivkovic. Antrenor: Zoran Milinkovic. Rezerve neutilizate: 12. Filip Kljajic — 13. Lazar Cirkovic, 23. Miroslav Bogosavac, 92. Nikola Trujic, 11. Nikola Ninkovic, 33. Ivan Saponjic
  • FCSB: 12. Valentin Cojocaru — 22. Jean Sony Alcenat, 6. Paul Papp, 33. Fernando Varela (căpitan), 13. Alin Toșca — 11. Muniru Sulley, 21. Nicandro Breeveld (17. Alexandru Tudorie, '72) — 77. Adrian Popa, 14. Jugurtha Hamroun (80. Gabriel Iancu, '70) 7. Alexandru Chipciu (16. Guilherme, '51) — 15. Grégory Tadé. Antrenor: Mirel Rădoi. Rezerve neutilizate: 1. Florin Niță — 2. Cornel Râpă, 23. Aymen Tahar, 8. Lucian Filip

Arbitru: Istvan Vad; asistenți: Peter Berettyan, Laszlo Viszokai; arbitru de rezervă: Sandor Szabo (toți din Ungaria). Delegat UEFA: Mark Blackbourne (Anglia); observator UEFA pentru arbitri: Luciano Luci (Italia).

După meci, Mirel Rădoi a susţinut că Steaua a fost "net superioară" sârbilor:

"Un meci în care, în prima repriză, exceptând golul marcat, nu am avut emoţii. A doua repriză am început-o slab, era clar că doar dintr-o eroare sau din fază fixă puteau înscrie. Din păcate, le-am făcut viaţa uşoară: cartonaş roşu, gol din deviere. Asta a fost, din păcate nu am reuşit să ţinem de minge şi am făcut greşeli.

Drumul către Ligă s-a terminat, dar vrem să jucăm în Europa League. Suntem dezamăgiţi, dar e obligatoriu să rămânem în cupele europene. Eu zic, totuşi, că am arătat că suntem net superiori lui Partizan.

Nu o să acuz pe cineva vreodată. Echipa câştigă, echipa pierde. S-au făcut greşeli şi trebuie să le remediem cât mai repede. Acum trebuie să le ridicăm băieţilor moralul, pentru că urmează meciul cu Dinamo. Sperăm să vină şi fanii alături de noi, dar acum, cu rezultatul acesta, va fi greu.

Atmosfera nu a contat, drept dovadă şi scorul înregistrat pe tabelă până la pauză", a spus Mirel Rădoi după partidă.

La rândul său, Paul Papp a admis că a comis multe greşeli.

"Îmi reproşez că eu i-am băgat în joc, cu greşeala mea, ce am făcut la golul al doilea şi golul al treilea a fost deviat de mine. A fost o seară neagră pentru mine, dar o să revin mai puternic, scuzele sunt tardive acum.

Am condus jocul, am condus pe tabelă, prin greşeala mea si prin eliminarea lui Varela s-a rupt puţin jocul şi am ratat calificarea. (...) Eu sufăr acum, dar voi trece şi peste asta.

N-a fost presiune, nu ne-au speriat spectatorii sârbi, suntem jucători cu experienţă, cu meciuri la naţională", a spus şi Paul Papp.

Cele două echipe nu s-au mai întâlnit niciodată în cupele europene. Steaua nu s-a mai duelat decât o singură dată cu o formaţie din Serbia, cu FK Voždovac (care atunci se numea Železnik), în august 2004, în turul al II-lea preliminar al Cupei UEFA. În tur, elevii lui Walter Zenga s-au impus cu 4-2, iar pe Ghencea au fost învinşi cu 2-1.

În schimb, Partizan s-a mai întâlnit cu patru formaţii româneşti. Dinamo a eliminat-o în "sferturile" Cupei Cupelor, ediţia 1989/1990, după 2-1 la Bucureşti şi 2-0 la Belgrad, însă "Câinii Roşii" au fost eliminaţi în turul I al Cupei UEFA, în septembrie 2004, după 3-1 la Belgrad şi 0-0 la Bucureşti.

O singură altă echipă românească a mai eliminat-o pe Partizan din cupele europene: FC Naţional, în august 1996, după 0-0 la Belgrad şi 1-0 la Bucureşti.

În vara lui 2004, în turul al II-lea preliminar, sârbii trecuseră de Oţelul Galaţi, după 0-0 la Belgrad şi 1-0 la Constanţa.

Nu în ultimul rând, FC Timişoara a pierdut ambele dueluri cu Partizan, în turul I, în toamna lui 2008: 2-1 pe Bega şi 0-1 la Belgrad.