Pârtii pline pe Muntele Şureanu

Iarna şi-a intrat in drepturi pe deplin în Munții Șureanu, aşa că iubitorii sporturilor de iarnă au luat cu asalt pârtiile încărcate de zăpadă. Sute de turişti s-au bucurat de un week-end perfect pe covorul alb dar şi de ospitalitatea gazdelor de la pensiunile din zonă, ca un preambul la vacanţa care urmează de sărbători.

11 Decembrie 2021, 19:12 Știrile TVR |

Pârtiile din Masivul Şureanu sunt pline de câteva zile de turişti veniţi din toate colţurile ţării să se bucure de feeria albă. Prima zăpadă serioasă din acest sezon a fost celebrată de schiori cu o primă tură de distracţie.

Administratorii domeniului spun că altitudinea îi ajută ca în fiecare an să poată sa deschidă sezonul la începutul lunii decembrie.

Fie că sunt cu schiurile sau cu snowbordul, iubitorii de zăpadă vor să profite de fiecare minut petrecut pe pârtie.

Domeniul de pe muntele Şureanu se află la 100 de kilometri de Alba Iulia, are zece pârtii şi trei instalaţii care ajung până la peste 2000 de metri altitudine.

 

ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 28°C 26°C
IASI 26°C 23°C
CLUJ 23°C 22°C
CONSTANTA 24°C 23°C
CRAIOVA 26°C 24°C
BRASOV 23°C 20°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI