Parcurs excelent pentru echipele româneşti în Cupele Europene! Cu cine se vor înfrunta în turul secund

În drumul spre grupe, CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova şi Viitorul şi-au aflat adversarii cu care se vor întâlni la mijlocul săptămânii viitoare.

19 Iulie 2019, 16:57 (actualizat 19 Iulie 2019, 17:01) | Georgiana Mihăilă |
CFR Cluj a eliminat-o pe Astana / FOTO: Fotbal Club CFR 1907 Cluj-Napoca (Facebook)

CFR Cluj merge mai departe pe drumul către grupele Ligii Campionilor! Campioana României a câştigat miercuri returul cu Astana cu scorul de 3-1 (prin dubla reuşită a lui Omrani şi autogolul lui Postkinov), după ce, în Kazahstan, Astana câştigase cu 1-0. În turul următor, CFR se va duela cu campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv. Prima partidă se va juca la Cluj, miercuri, 24 iulie.

Joi, Universitatea Craiova şi FCSB au trecut în turul secund preliminar în Europa League

După ce a învins la Baku cu 3-2, Universitatea Craiova s-a impus cu acelaşi scor şi în returul cu Sabail, meci disputat pe „Ion Oblemenco”. Au înscris Alexandru Cicâldău în minutul 28, Bogdan Vătăjelu, imediat după pauză, dar oaspeţii au reuşit să înscrie de două ori în numai două minute, prin Ramazanov (67) și Duventru (69). Scorul final a fost stabilit în ultimul minut al partidei, atunci când Fortes a reuşit să înscrie pe un contraatac.

În turul secund, Universitatea Craiova o va întâlni pe Honved Budapesta. Prima manșă va avea loc în Ungaria, pe 25 iulie.

După succesul din tur cu 2-0 cu Milsami, FCSB a câştigat şi la Orhei, scor 2-1. Echipa lui Becali a deschis scorul prin tânărul de 17 ani, Cristian Dumitru, în minutul 4, iar Răzvan Oaidă a mărit avantajul roş-albaştrilor cu 3 minute înainte de pauză. Imediat după reluarea meciului, Vadim Bolohan a redus din diferenţă, iar rezultatul a rămas acelaşi până la fluierul final: Milsami – FCSB 1-2.

În turul 2 preliminar, FCSB o va întâlni pe Alashkert (Armenia) pe 25 iulie, în deplasare, și pe 1 august.

Câştigătoarea Supercupei României, FC Viitorul, va intra direct în turul secund preliminar al Europa League şi o va întâlni pe Gent, în deplasare (Belgia).