LIGA I

Pandurii Târgu Jiu şi Petrolul Ploieşti vor juca în Europa League

Pandurii Târgu Jiu şi Petrolul Ploieşti vor reprezenta România în ediţia următoare a Ligii Europa, după ce au încheiat campionatul pe locul al doilea, respectiv al treilea.

În cazul în care Petrolul Ploieşti va câştiga sâmbătă Cupa României, şi Astra Giurgiu va accede în Europa League.

30 Mai 2013, 00:29 (actualizat 30 Mai 2013, 16:28) |
Liga I

Pandurii şi Astra Giurgiu au remizat la Târgu Jiu, scor 1-1 (0-1), în urma golurilor marcate de Sadat Bukari ('33), pentru oaspeţi, şi de Valentin Lemnaru ('56), pentru gazde.

Gorjenii au încheiat astfel campionatul pe locul al doilea, pentru prima dată în istoria clubului.

În minutul 60, arbitrul Alexandru Tudor a refuzat Astrei un penalty, la un henţ evident al fundaşului central al gazdelor, Ousmane Viera.

Cel mai tensionat meci al acestei ediţii de campionat a avut loc la Ploieşti, pe Ilie Oană, între Petrolul şi Gaz Metan Mediaş, scor 1-1 (0-1), unde arbitrul Sebastian Colţescu a arătat două cartonaşe roşii pentru gazde şi a dictat patru eliminări contra oaspeţilor.

Oaspeţii au deschis scorul prin Vitinho ('43), iar gazdele au evitat a doua înfrângere a sezonului în faţa propriilor fani printr-un penalty transformat de Hamza Younes ('90+13).

Jocul a fost întrerupt timp de aproximativ 6 minute în minutul 65, după ce portarul prahovenilor, Mircea Bornescu, l-a muşcat pe atacantul oaspeţilor, Thaer Bawab, iar iordanianul l-a lovit de două ori în plină figură pe goalkeeperul "Lupilor Galbeni".

Acest incident a fost urmat de o îmbrânceală generală, în care a fost implicat şi tehnicianul gazdelor, Cosmin Contra, potolit de bodyguarzii care asigurau ordinea şi disciplina pe stadion. După ce a intrat la vestiare, portarul Mircea Bornescu a spart geamurile vestiarului, de furie că va rata finala Cupei României.

După aceste incidente, Bornescu, Bawab şi tot staff-ul Petrolului au fost eliminaţi. Petrolul juca în inferioritate numerică din minutul 63, după ce fundaşul Geraldo Alves fusese eliminat din cauza cumului de cartonaşe galbene.

De la oaspeţi, au fost eliminaţi, pentru cumul de cartonaşe galbene, Cornel Todea şi Robert Zaharia, iar Sergiu Muth a primit direct cartonaşul roşu, după ce l-a bruscat pe arbitrul Sebastian Colţescu, imediat după ce acesta a dictat lovitură de pedeapsă pentru Petrolul, în minutul 90+8. Penalty-ul a fost executat după aproximativ 5 minute, din cauza explicaţiilor cerute de jucătorii Gazului.

Petrolul Ploieşti va juca în cupele europene după 18 ani: în ediţia 1995/1996 a Cupei Cupelor, Petrolul a trecut în turul preliminar de galezii de la Wrexham (1-0 pe Ilie Oană şi 0-0 în deplasare), dar în primul tur au fost elimiaţi de austriecii de la Austria Viena (0-0 la Ploieşti şi 1-3 în deplasare).

În 1990, "Lupii Galbeni" au jucat în Cupa UEFA, dar au fost învinşi în primul tur, în ambele partide, de Anderlecht Bruxelles, cu acelaşi scor: 2-0.

Programul ultimei etape a Ligii I:

Marţi, 28 mai

Miercuri, 29 mai

• CFR Cluj - "U" Cluj: 3-1 (Robert Maah '6, '80, '87 / Janos Szekely '65)

34247374-29 (+45)79(+28)
2.Pandurii Târgu Jiu34196957-43 (+14)63(+12)
3.Petrolul Ploieşti341614460-34 (+26)62(+11)