LIGA I

Pandurii Târgu Jiu - Oţelul Galaţi: 2-1 / Eric i-a urcat pe "arnăuţi" pe primul loc

Pandurii s-a impus cu scorul de 2-1 (0-1), la Târgu Jiu, în meciul cu Oţelul Galaţi, graţie unui gol înscris Eric de Oliveria, direct dintr-o lovitură liberă de 25 de metri, lateral dreapta, în minutul 90+2.

În sezonul trecut, Oţelul a plecat învinsă de la Târgu Jiu tot din cauza unui gol primit în minutul 90+2, de la Abdel Krim Boutadjine.

05 August 2013, 00:00 (actualizat 05 August 2013, 00:08) |
Eric de Oliveira, din nou decisiv pentru Pandurii

Oaspeţii au condus la pauză cu scorul de 1-0, după reuşita lui Victor Astafei ('21), în urma unei centrări superbe, de pe flancul stâng, a lui Laurenţiu Iorga, dar gazdele şi-au trecut în cont toate cele trei puncte în urma golurilor marcate de Paraskevas Christou ('47) şi Eric de Oliveira ('90+2), direct din lovitură liberă.

Dacă Oţelul Galaţi câştigase ambele partide din primele două etape (1-0 la Braşov, contra Coronei, şi 2-1 pe teren propriu cu Universitatea Craiova), Pandurii se impusese la Târgu Jiu în prima etapă (scor 3-1 cu FC Braşov) şi remizase pe Ilie Oană, scor 1-1, cu Petrolul Ploieşti.

• Pandurii: Lazar - Pleaşcă, Mamele, Paraskevas (Erico '64), Bohale - P. Anton, Nistor - Buleică, C. Cristea (Eric '62), Nicoară - Lemnaru (Matulevicius '63). Antrenor: Cristian Pustai
  • Oţelul: Brăneţ - Joao Felipe, Sârghi, S. Costin, D. Popescu - Filip, Giurgiu - Iorga, Neagu (Milea '75), Marquinhos (Băjenaru '89) - Astafei (Paraschiv '77). Antrenor: Ionuţ Badea

În sezonul trecut, cele două echipe şi-au împărţit victoriile pe teren propriu: 3-2 la Târgu Jiu (Maxim '18-penalty, Boutadjine '72, 90+2 / Iorga '62, Inkango '90) şi 1-0 la Galaţi (Iorga '87-penalty).

Programul integral al etapei a III-a:

Meciul Steaua - Concordia Chiajna a fost amânat pentru o dată necunoscută încă

Vineri, 2 august

Sâmbătă, 3 august

• FC Botoşani - Săgeata Năvodari: 1-1 (George Cârjan '49 / Valeriu Lupu '87)

6.Petrolul Ploieşti31202-1 (+1)5(-1)
7.Ceahlăul Piatra Neamţ31115-3 (+2)4(+1)