CUPA ROMÂNIEI

Pandurii - Dinamo: 2 - 3 / "Câinii Roșii" - în "sferturile" Cupei în ultimul minut, după 2 ani

Dinamo s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus la Turnu Severin, contra Pandurilor Târgu Jiu, cu scorul de 3-2, prin golurile reușite de Ionuț Nedelcearu ('8), Dorin Rotariu ('51-penalty) și Aljosa Vojnović ('90+1), respectiv Ioan Hora ('12) și Ionuț Nedelcearu ('21-autogol).

Dinamo, care i-a eliminat pe gorjeni și din Cupa Ligii în acest sezon, cu 2-0, a fost eliminată în ”optimi” anul trecut de divizionara secundă CS Mioveni. În urmă cu două sezoane, a fost învinsă de Steaua în semifinale (5-2 și 1-1).

28 Octombrie 2015, 22:47 (actualizat 29 Octombrie 2015, 00:19) |
Aljosa Vojnovic / FOTO: fcdinamo.ro

Atacantul sârb de 30 de ani al lui Dinamo, Aljosa Vojnović, a marcat în premieră pentru ”Câinii Roșii”, iar o performanță similară a izbutit și fundașul de 19 ani Ionuț Nedelcearu.

Componența echipelor:

• Pandurii: Stanca - Salgado, Filippeto, Erico (Wellington '90), Grecu - Săpunaru, Piţian (Mrzljak '72) - Nicoară, Khalouta (Nistor '66), Ciucur - Hora. Antrenor: Edward Iordănescu
  • Dinamo: I. Popescu - Fai, Mevlja, Puljic, Feussi - Şerban (C. Matei '81), Nedelcearu - Gavrilă (Vojnovic '46), Rotariu (A. Marc '90), Palic - Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic

Pandurii a dispus de Dinamo în semifinalele de anul trecut ale Cupei Ligii (2 - 1 şi 3 - 1), o premieră pentru gorjeni în competițiile eliminatorii interne în duelurile cu alb-roșii, după o pauză de opt ani, de la un 1-0, în prelungiri, în optimile de finală ale Cupei României. Dinamo i-a mai învins pe gorjeni în Cupa României în 2012 (2-1, la Târgu Jiu) și în 2013 (1-0, în Ștefan cel Mare).

În turul acestei ediții de campionat, cele două echipe au remizat la Turnu Severin, scor 2-2.

Anul trecut, Pandurii a fost eliminată din Cupa României de Universitatea Cluj (scor 0-1).

Programul celorlalte partide din optimile de finală ale Cupei României:

Marți, 27 octombrie

• FC Brașov - Astra Giurgiu: 3 - 4, după prelungiri (Tembo '17, Budescu '28, Ioniţă '35, Dandea '118 / Matei '67, '90, Olteanu '88)
  • Concordia Chiajna - CSMS Iași: 1 - 2 (Răsdan '27 / Bădic '50, Frăsinescu '70)
  • ACS Poli Timișoara - Petrolul Ploiești: 2 - 1 (Hernandez '40-penalty, Cânu '83 / Velasco '70)

Miercuri, 28 octombrie

Joi, 29 octombrie

• 18:00 FC Viitorul - FC Botoșani
  • 20:30 FCM Baia Mare - Steaua

Rezultatele complete înregistrate în şaisprezecimile Cupei României:

• UTA Bătrâna Doamnă - Pandurii Lignitul Târgu Jiu (stadion Motorul, Arad): 1 - 1, 1-3 după penalty-uri

Au marcat: Marius Curtuiuş ('87) / Cristian Săpunaru ('9). Niciuna dintre formaţii nu a reuşit să marcheze în prelungiri, iar la loviturile de departajare portarul oaspeţilor a fost artizanul calificării, David Lazar apărând trei şuturi (Manea, Michel, Hlistei). Pentru UTA a marcat doar Bogdan Burlă, iar pentru Pandurii au transformat Nistor, Unguruşan şi Nicoară.

• CS Baloteşti - CFR Cluj (stadion Comunal, Baloteşti): 0 - 1

A marcat: Steve Leo Beleck ('112)

• Bucovina Pojorâta - ASA Târgu Mureş (stadion Comunal, Pojorâta): 1 - 4

Au marcat: Cornel Căinari ('88) / Miroslav Manolov ('2, '72), Gabriel Mureşan ('29), Mircea Axente ('83). Valentin Buhăcianu, de la gazde, a irosit un penalty în minutul 14.

• FC Viitorul II - FC Academica Clinceni (stadion Orăşenesc, Ovidiu): 2 - 1

Au marcat: Răzvan Marin ('47), Robert Grecu ('78) / Benjamin Kuku ('41).

• ACS Berceni - CSMS Iaşi (stadion Comunal, Berceni): 1 - 1, 2-4, după penalty-uri

Au marcat: Leonard Dobre ('6) / Bojan Golubovic ('90+4 - penalty). Au executat în ordine loviturile de departajare: Bojan Golubovic 0-0 (ratare - apără Felix Manciu), Marian Neagu 1-0 (gol), Andrei Enescu 1-1 (gol), Leonard Dobre 1-1 (ratare - apără Alessandro Caparco), Vasile Gheorghe 1-2 (gol), Ionuţ Fâşie 1-2 (ratare - apără Alessandro Caparco), Gianmarco Piccioni 1-3 (gol), Codruţ Cioranu 2-3 (gol), Ovidiu Mihalache 2-4 (gol).

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 101, după eliminarea lui Ettien Boafo

• CSM Râmnicu Vâlcea - ACS Poli Timişoara (stadion "Nicolae Dobrin", Piteşti): 0 - 2

Au marcat: Alex Curtean ('6), Fernando Llorente ('26)

• ACS Unirea Brânceni (liga a IV-a) - Astra Giurgiu: 0 - 5 (stadion Comunal - Brânceni)

Au marcat: Iulian Roşu ('1, '87, '89), Gabriel Enache ('44), Denis Alibec ('72).

• CS Unirea Tărlungeni (II) - FC Petrolul Ploieşti: 0 - 6 (stadion Tineretului - Braşov)

Au marcat: Alexandru Benga ('30), Toto Tamuz ('38, '90), Dacian Varga ('47), Nicolae Milinceanu ('78), Valentin Lemnaru ('85).

• AS FC Ripensia Timişoara (liga a IV-a) - FC Viitorul Constanţa: 0 - 2 (stadion ''Dan Păltinişanu'' - Timişoara)

Au marcat: Constantin Mişelăricu ('13), Florin Tănase ('90-penalty)

• CS Mioveni (liga a II-a) - FC Botoşani: 1 - 2 (stadion Orăşenesc - Mioveni)

Au marcat: Alin Popa (70), respectiv Dan Roman (36), Gonzalo Cabrera (80).

• SC Bacău (liga a II-a) - CS Universitatea Craiova: 1 - 1, 5 - 3, la loviturile de departajare (stadion Letea - Bacău)

Au marcat: Andrei Pavel ('3) / Simon Măzărache ('43). Seria loviturilor de departajare a fost începută de gazde: Cătălin Vraciu 1-0 (gol), Bogdan Vătăjelu 1-1 (gol), Cosmin Neagu 2-1 (gol), Andrei Ivan 2-1 (ratare - apără Bogdan Miron), Răzvan Adăscăliţei 3-1 (gol), Apostol Popov 3-2 (gol), Constantin Drugă 4-2 (gol), Alexandru Băluţă 4-3 (gol), Adrian Hurdubei 5-3 (gol).

• ACS Rapid CFR Suceava (liga a II-a) - FC Braşov (liga a II-a): 0 - 2 (stadion Areni - Suceava)

Au marcat: Daniel Ene ('75), Cosmin Letan ('81).

• ACS FCM Baia Mare (liga a II-a) - FC Voluntari: 1 - 0 (stadion ''Viorel Mateianu'' - Baia Mare)

A marcat: Adrian Codin ('88).

Au marcat: Constantin Necoară ('41), Alexandru Muscă ('86) / Harlem Gnohéré ('62, '73, '75)

Au marcat: Florin Purece ('12), Robert Răducanu ('32), Marian Constantinescu ('63) și Silviu Pană ('85).

A marcat: Aymen Tahar '81