LIGA I

Pandurii - Dinamo: 2-1 / Gorjenii au răpus-o a doua oară la rând pe Dinamo la Târgu Jiu

Dinamo a suferit a treia înfrângere din istorie în faţa Pandurilor şi a doua consecutivă la Târgu Jiu, astfel că alb-roşii au ajuns pe locul al nouălea în Liga I, după şapte etape, în ciuda faptului că elevii lui Gheorghe Mulţescu au făcut vineri cel mai bun meci din acest sezon.

Pandurii vor pregăti astfel în linişte primul meci din istorie în grupele Ligii Europa, cu Dnepr, de joi, la Cluj, contra ucrainienilor de la Dnepr Dnepropetrovsk.

13 Septembrie 2013, 23:09 (actualizat 13 Septembrie 2013, 23:36) |
Eric de Oliveira, din nou decisiv pentru Pandurii

Dinamo a condus la pauză cu 1-0, graţie golului splendid înscris de Cosmin Matei ('36), cu un şut în vinclu de la 20 de metri şi, până la eliminarea corectă a fundaşului Constantin Grecu ('62), pentru cumul de cartonaşe galbene, "Câinii Roşii" au dominat tactic întâlnirea.

Pandurii s-au impus pentru a doua oară la rând, pe teren propriu, contra lui Dinamo, graţie golurilor marcate de sârbul de 26 de ani Marko Momčilović ('76), aflat la prima reuşită pentru vicecampioni, şi Eric de Oliveira ('86), care a punctat pentru a patra oară în acest sezon.

• Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Unguru?an, Mamele, Erico, Momcilovici - Anton, Breeveld (Ciucur '46) - Buleică, Eric, Nicoară (Di Stefano '46) - Matulevicius (Rubio '66). Antrenor: Cristian Pustai
  • Dinamo: Bălgrădean - Luchin, Durimel, Grigore, Grecu - Thicot (Lazăr '81), Boubacar, Elton (Şerban '69) - Matei (Filip '69), ?ucudean, Curtean. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

În campionat, Pandurii nu avea decât două succese contra lui Dinamo: unul în Ştefan cel Mare, cu scorul de 2-1 (Alexandru Piţurcă '86, Ibón Pérez '88 / Osvaldo Miranda '31), în 9 aprilie 2008, şi unul pe teren propriu, în returul sezonului trecut, cu scorul de 2-0 (John Ibeh '50, Dan Nistor '74). Dinamo nu a mai câştigat la Târgu Jiu din 1 noiembrie 2012 (scor 2-1), în optimile de finală ale Cupei României, şi în campionat din 21 octombrie 2007, cu scorul de 1-0 (Andrei Mărgăritescu '27).

Pandurii Târgu Jiu a bifat a patra victorie în acest sezon în Liga I şi a treia pe teren propriu (3-1 cu FC Braşov, 2-1 cu Oţelul Galaţi şi 5-1 la Chiajna), în timp ce Dinamo a suferit al treilea eşec în campionat şi al doilea în deplasare (0-2 la Timişoara şi 1-2 pe teren propriu cu Steaua).

La finalul partidei de vineri, tehnicianul gazdelor nu s-a declarat mulţumit decât de a doua repriză:

"A fost o victorie muncită, foarte grea, contra unei echipe mult schimbată în bine în această pauză de două săptămâni. Au jucat într-un modul nou 4-1-4-1 şi Eric a fost foarte izolat. Am mutat în repriza secundă, am rămas cu un singur închizător şi Eric a avut mai multe spaţii. A venit şi eliminarea lui Grecu şi am evoluat din ce în ce mai bine.

Urmează partida cu Dnepr, dar nu sunt foarte mulţumit. Mă refer la prima repriză: am construit foarte lent. Mă aşteptam la o mai bună viteză, la o mobibilitate mai mare. Totuşi, sper ca jucătorii să rămână în minte cu repriza secundă, una bună din punctul meu de vedere. Avem şi jucători accidentaţi şi evoluăm pe trei fronturi, urmează şi Cupa României", a declarat Cristi Pustai la Digi Sport.

La rândul său, golgheterul gorjenilor, Eric de Oliveira, şi-a exprimat încrederea că echipa sa poate continua evoluţiile bune.

"Trebuie să fim realişti: nu am jucat atât de bine astăzi, însă ne-am dăruit şi am obţinut încă trei puncte. Aşteptăm cât mai multe victorii. Avem un lot fabulos, când unii dintre jucători nu evoluează la potenţial maxim, imediat intră alţii care compensează. Dinamo şi-a revenit, începe să arate ca echipa din urmă cu mai multe sezoane, astfel că rezultatul obţinut este foarte important.

Suntem o echipă tânără, suntem vicecampioana României. Dacă am ajuns în grupele Europa League înseamnă că avem valoare. Bineînţeles că plecăm cu a doua şansă în cupele europene, dar vă asigur că vom face câteva surprize", a spus atacantul brazilian pentru acelaşi post de televiziune.

De partea cealaltă, antrenorul oaspeţilor a criticat arbitrajul lui Istvan Kovacs.

"Mulţumit de jocul echipei, am închis bine, am avut agresivitate, este vina noastră că nu am avut 2-0 sau 3-0 la pauză.

Este o ruşine cum s-a schimbat arbitrul de la pauză. Nu a mai dat nimic. Nu aţi văzut cum urlau conducătorii de aici. Mă mir că a căzut pradă unei asemenea presiuni, la experienţa lui.

Până în minutul 60 s-a jucat, de acolo s-a rupt. Pandurii au experienţă. Kovacs a distrus jocul, este păcat. Am avut de toate în prima repriză, am fost agresivi. Locul 9 este o situaţie de moment, jocul contează. Iar echipa a arătat un plus, momente bune de joc.

Problema este că am pierdut puncte în meciuri accesibile. Dacă aveam patru puncte în plus, eram pe locurile 3,4,5. Dar ceea ce contează este că echipa a crescut în joc", a spus Gheorghe Mulţescu la conferinţa de presă de după partidă.

4.Petrolul Ploieşti63307-4 (+3)12(+3)
5.Ceahlăul Piatra Neamţ63219-4 (+5)11(+2)