Ovidiu Ionescu a câştigat medalia de argint la Europeanul de tenis de masă

După 58 de ani, un român a jucat finala masculină la Campionatul European de Tenis de Masă. Buzoianul Ovidiu Ionescu a pierdut în cinci seturi finala cu neamțul Timo Boll şi a egalat performanța reușită în 1960 de Radu Negulescu.

24 Septembrie 2018, 10:48 (actualizat 24 Septembrie 2018, 10:49) |
Ovidiu Ionescu, argint la Europeanul de tenis de masă

Finala a început bine pentru Ovidiu Ionescu. Buzoianul l-a surprins pe Timo Boll cu execuţiile sale, a condus cu 7-3 şi a închis primul set la 11-6.

Şi în actul secund românul a avut iniţiativa. A pus 5-4 pe tabelă, dar germanul, de şase ori campion european la simplu, a revenit repede în joc şi a câştigat setul cu 11-7.

Al treilea act a fost la fel de echilibrat. Buzoianul a condus cu 5-3, dar Boll a întors rezultatul şi s-a impus cu 11-9.

La 2-1 pentru german, Ovidiu Ionescu nu a mai putut reveni, iar numărul patru mondial, cu un joc exact, şi-a adjudecat următoarele două seturi cu 11-6 şi 11-5.

Ovidiu a rămas cu argintul, a treia medalie pentru tenisul de masă masculin românesc la un campionat european, după argintul cucerit de Radu Negulescu în 1960 și bronzul obţinut de Adrian Crișan în 2012.