LIGA I

Oţelul Galaţi, la prima victorie după 11 etape: 2-1 cu Astra Giurgiu

Oţelul Galaţi a izbutit sâmbătă prima victorie după trei luni, 2-1, pe teren propriu cu revelaţia Astra Giurgiu, graţie unui gol marcat în minutul 5 al prelungirilor partidei.

20 Octombrie 2012, 21:38 (actualizat 21 Octombrie 2012, 21:51) |
Bruce Inkango, marcatorul decisiv în meciul cu Astra Giurgiu

Campioana din urmă cu două sezoane, Oţelul Galaţi a reuşit a doua victorie în acest sezon al Ligii I, după cea din prima etapă: 2-1 (0-0), pe teren propriu, cu Astra Giurgiu, graţie golurilor înscrise de Marius Pena ('57-penalty), Bruce Inkango ('90+5), respectiv Kehinde Fatai ('71).

Golul victoriei gălăţene a fost marcat în urma unei gafe monumentale a portarului giurgiuvenilor, Kello.

În decurs de 11 etape, după triumful din etapa inaugurală, 2-1 în deplasare cu CSMS Iaşi, Oţelul a înregistrat patru eşecuri şi şapte remize, ultimele cinci rezultate de egalitate fiind consecutive.

De cealaltă parte, Astra se află la al doilea eşec în ultimele trei etape. Elevii lui Gheorghe Mulţescu nu mai învins din 23 septembrie, 4-0 pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş, aceea fiind ultimul triumf din seria de cinci victorii la rând.

Oţelul Galaţi: Grahovac (Brăneţ '39) - Cârjă (Râpă '45), Sîrghi, Sipovici, Cucu - Giurgiu, Neagu - Inkango, Paraschiv, Stromajer (Didi '69) - Pena. Antrenor: Viorel Tănase.

Astra Giurgiu: Lung (Kello '90+1) - Yahaya (Bukari '67), Mureşan, Găman, Morais - Distefano (Youssef '72), Seto, Enache - Tembo, Fatai, Budescu. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Într-un alt meci disputat sâmbătă în Liga I, Petrolul a învins Ploieşti codaşa FC Severin cu scorul de 1-0, graţie reuşitei lui Jeremy Bokila ('55), jucător intrat la pauză în locul neinspiratului Sony Mustivar. În minutul 69, oaspeţii au ratat o lovitură de pedeapsă prin Hugo Moutinho.

Petrolul Ploieşti: Bornescu - Achim, Galamaz, Yamissi, Guilherme - Marinescu, Mustivar (Bokila '46) - Opriţa (Hoban '87), Cristescu (Grozav '70), Budjemaa - Hamza. Antrenor: Mircea Rednic.

CS Severin: Marinescu - Mitic, Gugu, Durimel, Giurgiu - Olah (Buleică '79), Golic, Moutinho, Zaharia - Arnăutu (Neacşa '68), Thomas (Vancea '67). Antrenor: Nicolo Napoli.

Aceasta este a doua victorie consecutivă a ploieştenilor în campionat, după triumful de etapa trecută, din deplasare, cu Viitorul Constanţa, scor 2-1.

De partea cealaltă, FC Severin nu a izbutit să obţină vreo victorie în Liga I, iar elevii lui Nicolo Napoli au bifat pe "Ilie Oană" al treilea eşec la rând, după cele de la Iaşi (0-1) şi de "acasă", cu Rapid (0-1). Unicele rezultate pozitive ale severinenilor au fost patru remize, scor 1-1, dintre care trei pe teren propriu (cu "U" Cluj, Ceahlăul şi Oţelul Galaţi) şi una în deplasare (cu Astra Giurgiu).

Clasamentul Ligii I:

1.Steaua
1191124-10 (+14)28(+10)
2.Pandurii Târgu Jiu1181222-14 (+8)25(+10)
3.Astra Giurgiu1263326-17 (+9)21(+3)
4.FC Vaslui1154220-12 (+8)19(+4)
5.Petrolul Ploieşti1254321-14 (+7)19(+1)
6.FC Braşov1254318-15 (+3)19(+1)
7.Dinamo1153319-13 (+6)18(+3)
8.Rapid
1153314-12 (+2)18(0)
9.CFR Cluj1244421-16 (+5)16(-2)
10.Concordia Chiajna1143412-16 (-4)15(-3)
11.Viitorul Constanţa1235414-13 (+1)14(-4)
12."U" Cluj1142514-21 (-7)14(-4)
13.Ceahlăul Piatra Neamţ1242614-24 (-10)14(-4)
14.Gaz Metan Mediaş1234513-20 (-7)13(-5)
15.Oţelul Galaţi1226413-15 (-2)10(-6)
16.Gloria Bistriţa1223710-23 (-13)9(-9)
17.CSMS Iaşi111288-19 (-11)5(-10)
18.FC Severin120487-16 (-9)4(-14)

(Oţelul Galaţi a fost penalizată cu 2 puncte din motive administrative)

Ierarhia golgheterilor:

7 goluri - Raul Rusescu (Steaua), Marius Niculae (FC Vaslui)
6 goluri - Adi Rocha (Steaua), Hamza Younes (Petrolul), Kehinde Fatai (Astra), Victor Astafei (Gaz Metan), Viorel Dinu ("U" Cluj)
5 goluri - Jeremy Bokila (Petrolul), Mugurel Buga (FC Braşov), Mihai Răduţ (Pandurii), Bojan Golubovic (Ceahlăul), Cornel Predescu (Gloria Bistriţa), George Ţucudean (Dinamo)