Optimi de finală: Croația se califică în sferturi! Croația – Danemarca 3-2 (1-1), după lovituri de departajare. Final de meci de infarct

1 iulie 2018, 20:52

Rakitici a fost jucătorul Croației care a decis scorul final: 3-2. Pentru Croația au înscris, la departajare: Kramarici, Modrici și Rakitici, iar pentru Danemarca: Kjaer și Krohn-Dehli. Portarul croat Subasici a apărat 3 lovituri de la 11 metri, iar danezul Schmeichel, două. De la croați au ratat Badelj și Pivarici, iar de la danezi – Eriksen, Schone și Jorgensen.

Min. 120 Croația-Danemarca 1-1 și se trece la loviturile de departajare.

Min. 116: Se acordă penalty pentru Croația. Luka Modrici execută și apără portarul Kasper Schmeichel!

Partida a intrat în a doua repriză de prelungiri.

După 90 de minute de joc, Croația – Danemarca 1-1, meciul intră în prelungiri.

Min. 86 Este rândul Croației să șuteze pe poartă.

Min. 72 Ocazie Danemarca, prin șutul lui Jorgensen.

La pauză, Croația – Danemarca 1-1

Min. 44 Rakitici are o nouă ocazie la poarta Danemarcei.

Min. 29 Croația se joacă cu ocaziile la poarta lui Schmeichel.

Min. 4 Mario Mandzukici egalează, Croația-Danemarca 1-1!

(w620) Croați fe

(w620) Croația-D

Min. 3 Danemarca înscrie pri M. JØRGENSEN și conduce cu 1-0!

(w620) Danezi fer

Croația este câștigătoarea grupei D, după trei victorii: 2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina și 2-1 cu Islanda. Danemarca a terminat grupa C pe locul doi, după o victorie (1-0 cu Peru) și două egaluri: 1-1 cu Australia și 0-0 cu Franța.

Sâmbătă, în primele meciuri din optimi, Franța a învins Argentina cu 4-3 și va juca în sferturi cu Uruguay, care a eliminat Portugalia lui Ronaldo cu scorul de 2-1.