Opriţi meciul, vreau să cobor! Măcel la Belo Horizonte sau noaptea în care fiesta a fost germană

Toată lumea ştie că am vrut să câştige Germania. Şi speram la un meci normal, la un scor de 1-0, 3-2 pentru Germania, sau, hai, prelungiri şi apoi 11 metri. Un meci normal, un meci frumos, între două foste campioane mondiale, între doi titani ai fotbalului, cum anunţau comentatorii de sport. În schimb, am avut parte de un măcel în toată regula.

Fifi și FIFA. O nemțoaică se uită după golul 8

Cum e ca echipa ta favorită să dea gol după gol, iar tu să nu te poţi bucura? M-am bucurat, ce-i drept, la primul gol. Hai, şi la al doilea.

Dar de la golul 3, începuse să-mi cam pară rău pentru brazilieni. De cei de pe teren şi, mai ales, de cei din tribune, care plângeau în hohote, nu le venea să creadă ce se întâmplă pe teren şi priveau uluiţi tabela de marcaj.

(w620) Fifi și F

Golul 4 a venit când nimeni nu se dezmeticise încă după precedentul. Nemţii începeau să semene cu o maşinărie de dat goluri. Parcă nimeni nu mai înţelegea nimic. Doar fotbaliştii germani, care trimiteau în poartă cu precizie... nemţească. Păreau singurii lucizi şi marcau, implacabil, necruţător, gol după gol, după gol...

Fotbaliştii brazilieni, suporterii lor, bătrânul Scolari, comentatorii, spectatorii, toată planeta încremenită în faţa a ceva ce nu, nu putea fi realitate. Brazilia la ea acasă! Deţinătoarea celor mai multe titluri mondiale din istoria fotbalului!

Greu de privit un astfel de meci! Aş fi vrut să oprească cineva meciul, devenise un chin să te uiţi.

Cum să te mai bucuri de golul echipei favorite când copiii brazilieni plângeau în hohote în tribune, iar în privirea adulţilor se citea disperarea? Era aproape indecent să o faci. Parcă asistam la o tortură colectivă.  O imagine dureroasă, peste care  a venit, la fel de dureros,  al cincilea (!!!) gol.

Tabela de marcaj arăta la pauză un neverosimil, de neimaginat, imposibil de prevăzut, greu de pronunţat 5-0 pentru echipa lui Joachim Loew.

Ca meciul să continue cu o a doua repriză părea o nebunie totală, un chin prelungit inutil. O încălcare a drepturilor omului. FIFA, ONU, APADOR CH şi Curtea de la Haga ar fi trebuit să intervină şi să opreasca meciul după prima partidă! (de altfel, am luat deja poziţie,  m-am hotărât să le scriu celor de la FIFA în acest sens).

În repriza a doua, nemţii s-au potolit, au dat “doar” două goluri (am o vagă bănuială că  s-au chinuit să nu dea mai multe).  Golul din minutul 90 al brazilienilor, departe de a fi unul de onoare, a venit ca o palmă.

După meci,  reţelele de socializare erau pline cu poze, comentarii şi statusuri amuzante care au ironizat ruşinea păţită de brazilieni chiar la ei acasă.

(w500) Angela Mer

Ceea ce părea un vis frumos rămâne un Campionat Mondial de coşmar pentru Brazilia.

Cât despre germani, fiesta a fost, azi noapte, un cuvânt nemţesc.