Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
EUROPA LEAGUE

Olympique Lyon - Astra Giurgiu, Petrolul Ploiești - Dinamo Zagreb, în play-off-ul Ligii Europa

Vicecampioana României, Astra Giurgiu, va evolua contra francezilor de la Olympique Lyon, în timp ce Petrolul Ploiești va juca împotriva campioanei Croației, Dinamo Zagreb, în play-off-ul Ligii Europa. Deținătoarea Cupei și a Supercupei României va juca prima partidă în deplasare, în timp ce ”Lupii Galbeni” vor disputa prima manșă pe Ilie Oană.

Partidele vor avea loc în datele de 21 și 28 august.

08 August 2014, 14:13 (actualizat 08 August 2014, 17:27) |
Liga Europa / FOTO: uefa.com

Astra a trecut în turul al III-lea de cehii de la Slovan Liberec (3-0 pe teren propriu și 3-2 în deplasare), în timp ce Petrolul i-a eliminat, în turul al II-lea, pe albanezii de la Flamurtari Vlorë (2-0 la Ploiești și 3-1 în deplasare) și pe cehii de la Viktoria Plzeň (1-1 pe Ilie Oană și 4-1 în deplasare).

Programul integral al partidelor din play-off-ul Ligii Europa:

  • FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - VfL Borussia Mönchengladbach (Germania)
  • FC Spartak Trnava (Slovacia) - FC Zürich (Elveţia)
  • FK Qarabah (Azerbaidjan) - FC Twente (Olanda)
  • RNK Split (Croaţia) - Torino FC (Italia)
  • Neftçi PFK (Azerbaidjan) - FK Partizan (Serbia)
  • Apollon Limassol FC (Cipru) - FC Lokomotiv Mosova (Rusia)
  • Asteras Tripolis FC (Grecia) - Maccabi Tel-Aviv FC (Israel)
  • FC Petrolul Ploieşti (România) - Dinamo Zagreb (Croaţia)
  • AC Omonia (Cipru) - Dinamo Moscova (Rusia)
  • Ruch Chorzów (Polonia) - Metalist Harkov (Ucraina)
  • FC Astana (Kazahstan) - Villarreal CF (Spania)
  • AEL Limassol FC (Cipru) - Tottenham Hotspur (Anglia)
  • HJK Helsinki (Finlanda) - Rapid Viena (Austria)
  • FC Aktobe (Kazahstan) - Legia Varşovia (Polonia)
  • IF Elfsborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia)
  • BSC Young Boys (Elveţia) - Debreceni VSC (Ungaria)
  • Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - Hajduk Split (Croaţia)
  • Trabzonspor (Turcia) - FC Rostov (Rusia)
  • Olympique Lyon (Franţa) - FC Astra (România)
  • PSV Eindhoven (Olanda) - Şahtior Soligorsk (Belarus)
  • PEC Zwolle (Olanda) - Sparta Praga (Cehia)
  • Dinamo Minsk (Belarus) - CD Nacional (Portugalia)
  • Zimbru Chişinău (Republica Moldova) - PAOK FC (Grecia)
  • Lokeren OV (Belgia) - Hull City (Anglia)
  • Kardemir Karabükspor (Turcia) - AS Saint-Étienne (Franţa)
  • Feyenoord Rotterdam (Olanda) - Zoria Lugansk (Ucraina)
  • Stjarnan (Islanda) - Internazionale Milano (Italia)
  • Real Sociedad (Spania) - FC Krasnodar (Rusia)
  • HNK Rijeka (Croaţia) - Şerif Tiraspol (Republica Moldova)
  • Panathinaikos FC (Grecia) - FC Midtjylland (Danemarca)
  • Grasshoppers Zürich (Elveţia) - FC Brugge (Belgia)

UEFA a împărțit formațiile calificate în câte 6 grupe pentru această tragere la sorți, iar primele dintre acestea au fost capi de serie:

Grupa 1
1. FC Lokomotiv Moscova
2. VfL Borussia Mönchengladbach
3. AC Sparta Praga
4. Villarreal
5. BSC Young Boys
6. FK Sarajevo
7. Apollon Limasso
8. PEC Zolle
9. FC Astana
10. Debreceni VSC

Grupa 2
1. Maccabi Tel-Aviv
2. FC Zürich
3. CD Nacional
4. Tottenham Hotspur
5. FC Dnepr Dnipropetrovsk
6. FC Spartak Trnava
7. Asteras Tripolis
8. FC Dinamo Minsk
9. AEL Limassol
10. HNK Hajduk Split

Grupa 3
1 GNK Dinamo Zagreb
2 FC Twente
3. PAOK Salonic
4. SK Rapid Viena
5. Trabzonspor AŞ
6. FK Qarabah
7. FC PETROLUL PLOIEȘTI
8. FC Zimbru Chișinău
9. HJK Helsinki
10. FC Rostov

Grupa 4
1. FC Dinamo Moscova
2. AC Torino
3. Hull City
4. Legia Varşovia
5. Olympique Lyon
6. RNK Split
7. AC Omonia Nicosia
8. KSC Lokeren OV
9. FC Aktobe
10. ASTRA GIURGIU

Grupa 5
1. FC Metalist Harkov
2. FK Partizan Belgrad
3. AS Saint-Étienne
4. Rio Ave
5. PSV Eindhoven
6. Neftçi PFK Baku
7. Ruch Chorzów
8. Kardemir Karabükspor
9. IF Elfsborg
10. FC Shakhtyor Soligorsk

Grupa 6
1. Feyenoord Rotterdam
2. FC Internazionale Milano
3. Real Sociedad de Fútbol
4. FC Șeriff Tiraspol
5. Panathinaikos Atena
6. Club Brugge KV
7. Stjarnan
8. FC Midtjylland
9. HNK Rijeka
10. Grasshopper Club
11. FC Zorya Luhansk
12. FC Krasnodar

În play-off-ul competiției erau calificate deja 18 formații: Apollon Limassol (Cipru), Internazionale Milano (Italia), KSC Lokeren OV (Belgia), Lokomotiv Moscova (Rusia), FC Metalist Harkov (Ucraina), FC Midtjylland (Danemarca), VfL Borussia Mönchengladbach (Germania), CD Nacional Madeira (Portugalia), PAOK Salonic (Grecia), SK Rapid Viena (Austria), FC Rostov (Rusia), AS Saint-Étienne (Franța), Tottenham Hotspur (Anglia), Trabzonspor AŞ (Turcia), FC Twente Enschede (Olanda), Villarreal CF (Spania), FC Zürich (Elveția), PEC Zwolle (Olanda).

Alte 27 de formații, în afară de Astra și Petrolul, au reușit să treacă de turul al III-lea preliminar: FC Astana (Kazahstan), Asteras Tripolis (Grecia), FC Brugge KV (Belgia), FC Dinamo Minsk (Belarus), FC Dinamo Moscova (Rusia), IF Elfsborg (Suedia), HNK Hajduk Split (Croația), Hull City (Anglia), Kardemir Karabükspor (Turcia), FC Krasnodar (Rusia), Olympique Lyon (Franța), Neftçi Baku PFK (Azerbaijan), AC Omonia Nicosia (Cipru), PSV Eindhoven (Olanda), Real Sociedad de Fútbol (Spania), HNK Rijeka (Croația), Rio Ave (Portugalia), Ruch Chorzów (Polonia), FK Sarajevo (Bosnia-Herțegovina), FC Șahtyor Soligorsk (Belarus), FC Spartak Trnava (Slovacia), RNK Split (Croația), Stjarnan (Islanda), AC Torino (Italia), BSC Young Boys Berna (Elveția), FC Zimbru Chișinău (Republica Moldova), FC Zorya Lugansk (Ucraina).

Nu în ultimul rând, 15 echipe au fost învinse în turul al III-lea al Ligii Campionilor: AEL Limassol (Cipru), FC Aktobe (Kazahstan), Celtic Glasgow (Scoția), Debreceni VSC (Ungaria), GNK Dinamo Zagreb (Croația), FC Dnepr Dnipropetrovsk (Ucraina), Feyenoord Rotterdam (Olanda), Grasshopper Club Zurich (Elveția), HJK Helsinki (Finlanda), Maccabi Tel-Aviv (Israel), Panathinaikos Atena (Grecia), FK Partizan Belgrad (Serbia), FC Qarabah (Azerbaijan), FC Șeriff Tiraspol (Republica Moldova), AC Sparta Praga (Cehia).

În grupele Ligii Europa sunt calificate deja 7 echipe: FC Sevilla (Spania, deținătoarea trofeului), Dinamo Kiev (Ucraina), ACF Fiorentina (Italia), VfL Wolfsburg (Germania), Everton (Anglia), Estoril Praia (Portugalia) și EA Guingamp (Franța).

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 16°C 18°C
IASI 18°C 18°C
CLUJ 18°C 20°C
CONSTANTA 12°C 13°C
CRAIOVA 13°C 18°C
BRASOV 14°C 16°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 22 Aprilie 2019, 17:43
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 22-04-2019
Deschidere: 8351.3
Maxim: 8402.88
Mimim: 8345.96
Variatie: 0.62%
FP
0.96
0.63%
SNG
33.60
0.75%
TLV
2.19
0%
SNP
0.37
2.18%
SNN
10.74
0.92%
BRD
13.72
0%
TGN
350.00
0%
EL
10.90
1.82%
DIGI
24.40
2.81%
SIF3
0.25
0.81%
ARHIVĂ ȘTIRI