CHAMPIONS LEAGUE

Olympiakos - Manchester United 2-0 / Primul eşec în Grecia din istoria lui Manchester

Manchester United este în pericol de a rata pentru al doilea sezon la rând accesul în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după o nouă contraperformanţă istorică în mandatul managerului David Moyes. Campioana en-titre a Angliei a pierdut pentru prima dată în istorie în Grecia, scor 0-2 (0-1), în faţa lui Olympiakos Pireu, în urma unui nou meci slab.

Returul este programat în data de 19 martie.

25 Februarie 2014, 23:35 (actualizat 25 Februarie 2014, 23:41) |
Champions League

Victoria campioanei Greciei, care a ajuns în "optimi" după o pauză de 4 ani, a fost adusă de reuşitele lui Alejandro Dominguez ('38) şi Joel Campbell ('55). Olympiakos pierduse celelalte două meciuri contra alb-roşilor de pe teren propriu: 0-2 (Beckham '66, Cole '82) în 10 octombrie 2001 şi 2-3 (Choutos '70, P. Djordjević '74 / Blanc '21, Verón '59, Scholes '84) în 23 octombrie 2002.

Componenţa echipelor:

• Olympiakos: 16-Roberto Jiménez / 30-Leandro Salino, 24-Kostas Manolas, 25-Ivan Marcano, 20-Jose Holebas / 2-Giannis Maniatis, 8-Delvin N'Dinga / 26-Joel Campbell (19-David Fuster '67), 35-Alejandro Dominguez, 17-Hernan Perez (18-Nelson Valdez '86) / 99-Michael Olaitan. Antrenor: Michel
  • Manchester: Manchester United: 1-David de Gea / 12-Chris Smalling, 5-Rio Ferdinand, 15-Nemanja Vidic, 3-Patrice Evra / 16-Michael Carrick / 18-Ashley Young, 23-Tom Cleverley (26-Shinji Kagawa '61), 25-Antonio Valencia (19-Danny Welbeck '60) / 10-Wayne Rooney, 20-Robin van Persie. Manager: David Moyes

• posesia balonului: 45% - 55%

Dacă unica ediţie în care Olympiakos a ajuns în "sferturile" Ligii a fost 1998/1999 (unde a fost învinsă de Juventus, după 1-1 la Pireu şi 1-2 la Torino), Manchester United nu a mai trecut de faza optimilor de finală din urmă cu 3 ani, când au ajuns până în finală. În sezonul trecut, "Diavolii Roşii" au fost eliminaţi de Real Madrid, după 1-1 pe Santiago Bernabeu şi 1-2 pe Old Trafford.

În acest sezon al Ligii Campionilor, grecii nu au pierdut decât primul joc de pe teren propriu, 1-4 cu PSG, după care au reuşit două victorii succesive: 1-0 cu Benfica Lisabona şi 3-1 cu Anderlecht Bruxelles. De partea cealaltă, Manchester a bifat primul eşec în deplasare, după remizele de la Doneţk, scor 1-1, şi Sociedad, scor 0-0, respectiv victoria de la Leverkusen, scor 5-0.