HANDBAL FEMININ

Oltchim - Gyor, în semifinalele Ligii Campionilor

Oltchim Râmnicu Vâlcea a încheiat cu o victorie grupa a doua principală a Ligii Campionilor, 23-20 (9-12), în faţa slovenelor de la RK Krim Mercator Ljubljana, astfel că va evolua în semifinale cu cea în formă echipă a Europei, Gyor.

Oltchim era calificată de sâmbătă în semifinale, după ce Ferencsvaros pierduse în Rusia, cu Zvezda, scor 26-30.

17 Martie 2013, 20:40 (actualizat 17 Martie 2013, 21:51) |
Ramona Farcău / FOTO: facebook.com

Oltchim Râmnicu Vâlcea a ratat şansa de a încheia grupa a doua principală a Ligii Campionilor pe prima poziţie, după ce a învins la doar trei goluri diferenţă echipa Krim Ljubljana, scor 23-20 (9-12), la capătul unui meci în care campioana României a acuzat arbitrajul slovacilor Michal Badura şi Jaroslav Ondogrecula .

Dacă ar mai fi înscris un gol, campioana României ar fi încheiat grupa pe primul loc şi s-ar fi duelat în semifinale cu Larvik.

Oltchim a început slab meciul, marcând primul gol după şase minute, dar avea un avantaj de patru goluri în minutul 18 (7-3), pentru a încheia prima repriză cu un deficit de trei goluri (9-12).

Elevele lui Jakob Vestergaard au egalat la 16 în minutul 42, dar nu a izbutit să se distanţeze la patru goluri decât o singură dată (21-17, în minutul 52).

Oficialii vâlcenilor au acuzat deseori arbitrajul, din cauza jocului dur al oaspetelor.

Componenţa celor două echipe:

Oltchim: Silvia Navarro Gimenez, Paula Ungureanu - Aurelia Brădeanu (2 goluri), Katarina Bulatovic (3), Alexandrina Cabral Barbosa, Iulia Curea, Ramona Farcău (7), Marija Jovanovic (1), Iulia Managarova (5), Oana Manea (4), Adina Meiroşu, Ada Nechita, Allison Pineau (1). Antrenor: Jakob Vestergaard.

Krim: Jelena Grubisic, Gabriella Kain - Daniela De Oliveira Piedade (1), Katarina Krpez (2), Barbara Lazovic-Varlec (3), Carmen Martin Berenguer (2), Tamara Mavsar (1), Susann Muller (2), Andrea Penezic (4), Nina Christin Worz (4), Maja Zrnec (1). Antrenor: Tone Tiselj.

• Ferencsvaros - Oltchim: 23-30

Meciul Gyor - Oltchim va avea loc în 6 sau 7 aprilie, returul este programat o săptămână mai târziu, în timp ce finala competiţiei se va juca pe 4/5 mai (turul) şi 11/12 mai (manşa a doua).