Olimpicii români s-au întors în ţară cu nouă medalii

Lotul olimpic al României s-a întors acasă de la Jocurile Olimpice. Sportivii români au adus de la Londra 9 medalii - dintre care două de aur, cinci de argint şi două de bronz.

13 August 2012, 14:53 (actualizat 15 August 2012, 16:21) | Daniela Mîndrilă |
Sportivii români s-au întors de la Olimpiadă

Sportivii români participanţi la Jocurile Olimpice de la Londra au revenit, luni, la Bucureşti, după două săptămâni de competiţie în care au reuşit să obţină nouă medalii, dintre care două de aur.

România a fost reprezentată la Jocurile Olimpice de 103 sportivi la 15 discipline şi a încheiat competiţia pe locul 27 în clasamentul pe naţiuni, cu nouă medalii.

Românii au obţinut două medalii de aur - Alin Moldoveanu (tir) şi Sandra Izbaşa (sărituri), cinci de  argint - Alina Dumitru, Corina Căprioriu (ambele judo), Roxana Cocoş (haltere), echipa masculină de sabie, Cătălina Ponor (sol) şi bronz - echipa feminină de gimnastică şi Răzvan Martin (haltere).

Jocurile Olimpice de la Londra au început cu un aur la tir, unde Alin Moldoveanu a egalat şi un record olimpic.

A doua medalie de aur a fost obţinută de Sandra Izbaşa, la sărituri.

Gimnastica a mai luat două medalii: fetele lui Bellu şi Bitang au cucerit bronzul pe echipe, iar la sol Cătălina Ponor a fost la un pas de aur la sol, în ultima sa participare la Jocurile Olimpice, dar a trebuit să se mulţumească doar cu argintul.

La judo, Alina Dumitru a cucerit medalia de argint după o finală pierdută împotriva braziliencei Sarah Menezes.

Şi Corina Căprioriu a adus României argintul la categoria 57 kilograme, iar la scrimă băieţii lui Covaliu au caştigat argintul pe echipe.

De la haltere au mai venit încă două medalii: surpriza Răzvan Martin a cucerit bronzul, iar Roxana Cocoş - medalia de argint.

Preşedintele interimar, Crin Antonescu, îi va decora, luni, la ora 20.00, pe sportivii români medaliaţi la Jocurile Olimpice de la Londra.  Anunţul a fost făcut de Administraţia prezidenţială.