EUROPA LEAGUE

Ol. Lyon - Juventus - ”derby-ul” sferturilor de finală ale Ligii Europa

Olympique Lyon - Juventus Torino pare cel mai spectaculos duel din sferturile de finală ale Ligii Europa, partide care se vor disputa în datele de 3 și 10 aprilie.

De remarcat că fosta campioană a Franței și cea mai bună echipă din Italia din ultimii doi ani nu s-au mai întâlnit niciodată într-un joc oficial, la fel cum este și cazul duelului AZ Alkmaar - Benfica Lisabona.

• FC Porto - FC Sevilla

Ultimul duel dintre Valencia și FC Basel a avut l0c în grupele Ligii Campionilor, ediția 2002/2003, când ibericii au câștigat cu 6-2 pe Mestalla, iar în Elveția cele două formații au terminat la egalitate, scor 2-2.

Pe de altă parte, ultimul duel dintre FC Porto și FC Sevilla a avut loc în șaisprezecimile Ligii Europa, în 2011, când lusitanii s-au calificat în ”optimi” după 2-1 în deplasare și 0-1 pe propriul teren. În acea ediție, ”Dragonii”, unde Cristian Săpunaru era titular de drept, au câștigat torfeul, scor 1-0 într-o finală cu Sporting Braga.

Pandurii a fost unica echipă din România din grupele Ligii Europa, după eşecurile înregistrate de Petrolul Ploieşti cu Swansea şi de Astra Giurgiu cu Maccabi Haifa, în play-off.

Rezultatele din prima manșă a ”optimilor” Ligii Europa:

• FC Basel - FC Salzburg: 0-0 meci arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Hațegan la ”centru”
  • AZ Alkmaar - Anji Mahacikala: 1-0 (Aron Jóhannsson '29-penalty)
  • Ludogoreț Razgrad - Valencia: 0-3 (Barragán '5, Federico Cartabia '33, Philippe Senderos '59)
  • FC Porto - Napoli: 1-0 (Jackson Martinez '57)
  • Olympique Lyon - Viktoria Plzen: 4-1 (Gueida Fofana '12 '70, Alexandre Lacazette '53, Arnold Mvuemba '61 / Tomas Hořava '3)
  • FC Sevilla - Betis Sevilla: 0-2 (Léo Baptistão '15, Salva Sevilla '77)
  • Tottenham - Benfica Lisabona: 1-3 (Christian Eriksen '64 / Rodrigo '30, Luisão '58, '84)
  • Juventus - Fiorentina: 1-1 (Arturo Vidal '3 / Mario Gomez '79)

Rezultatele partidelor retur din optimile de finală:

• Valencia - Ludogoreț: 1-0 (Paco Alcácer '59)
  • Viktoria Plzen - Ol. Lyon: 2-1 (Daniel Kolář '60, Stanislav Tecl '62 / Bafetimbi Gomis '45+3)
  • Anji Mahacikala - AZ Alkmaar: 0-0 - gazdele au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea mijlocașului Karlen Mkrtchyan, în minutul 90+3
  • Benfica - Tottenham: 2-2 (Ezequiel Garay '34, Lima '90+5-penalty / Nacer Chadli '78, '79)
  • Fiorentina - Juventus: 0-1 (Andrea Pirlo '71)
  • Napoli - FC Porto: 2-2 (Goran Pandev '21, Daniel Zapata '90+2 / Nabil Ghilas '69, Ricardo Quaresma '76)
  • FC Salburg - FC Basel: 1-2 (Soriano '22 / Marco Streller '50, Gaston Sauro '60) - oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 9, după eliminarea fundașului central ceh Marek Suchy
  • Betis Sevilla - FC Sevilla: 0-2 (José Antonio Reyes '20, Carlos Bacca '75) - oaspeții s-au impus cu 4-3 la penalty-uri