EUROPA LEAGUE

Ol. Lyon - Astra Giurgiu 1-2 / Repriză secundă ADMIRABILĂ a vicecampioanei României

Astra Giurgiu a obținut prima victorie răsunătoare în cupele europene, scor 2-1, în deplasare cu Olympique Lyon, în prima manșă a play-off-ului Ligii Europa. Gazdele au condus la pauză, prin golul lui Steed Malbranque ('25), dar vicecampioana României a întors soarta meciului prin reușitele lui Kehinde Fatai ('72) și Constantin Budescu ('81), dintr-un 11 metri obținut de William de Amorim.

Returul va avea loc joia viitoare.

21 August 2014, 23:22 (actualizat 22 August 2014, 02:16) |
Tehnicianul Astrei Giurgiu, Daniel Isăilă

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 78, după eliminarea fundașului central Lindsay Rose, debutant în cupele europene, pentru cumul de cartonașe galbene.

Kehinde Fatai a punctat pentru a patra oară în această ediție a Ligii Europa, după hat-trick-ul din meciul de pe teren propriu cu Slovan Liberec, în timp ce Constantin Budescu, a marcat în premieră în acest sezon al cupelor europene.

Componența echipelor:

• Olympique Lyon: 1. Anthony Lopes - 13. Christophe Jallet, 22. Lindsay Rose, 4. Bakary Kone, 24. Corentin Tolisso - 17. Steed Malbranque (7. Clement Grenier '76), 21. Maxime Gonalons (căpitan), 12. Jordan Ferri - 10. Alexandre Lacazette, 29. Fares Bahlouli (28. Arnold Mvuemba '68), 19. Mohamed Yattara (11. Rachid Ghezzal '82). Antrenor: Hubert Fournier. Rezerve neutilizate: 30. Mathieu Gorgelin - 14. Mouahamadou Dabo, 20. Clinton Njie, 25. Yassine Benzia
  • Astra Giurgiu: 1. Silviu Lung jr - 22. Vasilis Pliatsikas, 5. Syam Ben Youssef, 15. Cristian Oros, 13. Junior Morais - 6. Seidu Yahaya, 8. Takayuki Seto (91. William Amorim '46), 14. Vincent Laban (26. Laurenţiu Rus '86) - 9. Gabriel Enache, 10. Constantin Budescu (căpitan), 21. Kehinde Fatai (19. Sadat Bukari '82). Antrenor: Daniel Isăilă. Rezerve neutilizate: 33. Dănuţ Coman - 11. Alexandru Ioniţă II, 16. Elliot Grandin, 18. Marian Cristescu.

• faulturi comise: 8 - 9

La finalul partidei, antrenorul Daniel Isăilă a vorbit la superlativ de jocul și de atitudinea elevilor săi:

"Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, n-a trecut decât o repriză, mai avem o repriză de jucat, la Giurgiu. Important e că am făcut un joc bun, am crezut în asta, am spus-o și înainte, asta le-am transmis și băieților. Am avut un început ezitant, e clar, am primit acel gol, dar important e că băieții au dat dovadă de spirit de luptă, de caracter puternic, pentru că am reacționat excelent.

Am văzut după gol că am reintrat în joc, am avut trei situații mari chiar și până la pauză. La pauză le-am transmis băieților că, dacă inițial le-a fost teamă, au văzut că nu au în față balauri, au ieșit cu altă față și ne-am impus fără drept de apel. Fără lipsă de modestie, scorul putea fi mult mai mare.

A fost și acea schimbare, a intrat William, a adus un plus. Budescu a intrat în centru... A fost cu totul altceva. Nimeni nu se aștepta, nimeni nu credea, în afară de noi. Important e că am luat o opțiune serioasă de a ne califica, dar trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Ne așteaptă un meci dificil peste două zile, cu Rapidul, trebuie să ne concentrăm pe acel meci.

Am speculat bine slăbiciunile lor. Chiar îi spuneam pe bancă domnului Dinu: stai liniștit, că vom înscrie. Au fost vreo 6-7 situații mari până am reușit să egalăm. Dar totul e bine când se termină cu bine. Avem o echipă bună, cu jucători minunați, merită respectul nostru", a spus Daniel Isăilă la DigiSport.

La rândul său, atacantul Constantin Budescu și-a exprimat bucuria că Astra a învins, dar a atras atenția că accederea în grupele Ligii Europa nu este încă decisă.

"E foarte bine că am avut ocazii. Din fericire, în a doua repriză am practicat un joc excepțional. Nu doar eu, ci și colegii mei. E foarte bine că am marcat două goluri și am reușit să câștigăm aici, la Lyon. Șansele noastre au crescut, dar trebuie să tratăm serios și meciul de acasă și să fim foarte atenți.

Nu știu dacă Lyon a fost mai slabă, a practicat un fotbal foarte bun, dar noi, la pauză, ne-am schimbat jocul și am reușit să câștigăm. Nu ne-a spus antrenorul foarte multe la vestiare, ne-a spus să jucăm la fel ca în prima repriză și ne-a zis să nu mai facem greșeli, că putem câștiga", a spus Constantin Budescu la DigiSport.

De partea cealaltă, tehnicianul lui Ol. Lyon, Hubert Fournier, a acuzat evoluția inconstantă a jucătorilor săi și a admis că o ratare a calificării în grupele Ligii Europa ar fi o contraperformanță imensă.

"Am revăzut meciul de la Toulouse (n. red. - pierdut de Olympique Lyon cu 2-1 (2-0), unicul gol al roș-albaștrilor fiind marcat în minutul 79), doar că, de această dată, am jucat foarte slab în a doua repriză. Este de neconceput să funcționăm pe curent alternativ. Ar fi o decepție pentru toată lumea de la acest club, dacă nu ne-am califica. În această seară ne-am compromis șansele, chiar dacă mai avem de jucat un meci.

Dacă vom avea capacitatea să jucăm pe întreaga durată a jocurilor cum am făcut-o în prima repriză a acestei partide, am putea avea încredere în șansele noastre. Trebuie să fim constanți 95 de minute. Din punct de vedere al pierderii balonului, repriza a doua a fost un coșmar.

Am fost pedepsiți de o echipă românească ce a știut să ne aștepte și care a profitat de erorile noastre. Totuși, prima repriză ne permite să sperăm, chiar dacă, în ansamblul jocului, nu ne-am creat foarte multe ocazii de a marca. N-avem nimic de pierdut.

În acest moment, avem mai multe șanse să fim eliminați, decât să ne calificăm. Acum trebuie să ne recuperăm cât mai bine pentru partida de campionat de duminică, împotriva celor de la Lens și apoi să căutăm mijloacele de a ne califica, deși, din perspectivă statistică, va fi dificil, în contextul acestui rezultat", a spus și Hubert Fournier, potrivit L'Equipe.

Astra, aflată a doua oară la rând în această fază a Ligii Europa, a trecut în turul al III-lea de cehii de la Slovan Liberec (3-0 pe teren propriu și 3-2 în deplasare).

Olympique Lyon nu s-a mai întâlnit, în cupele europene, decât cu o singură echipă românească, Steaua, în grupele Ligii Campionilor: în 2006, francezii s-au impus cu 3-0 în Ghencea și au remizat pe Gerland, scor 1-1, iar în 2008 i-au învins pe actualii campioni ai României în ambele jocuri: 5-3 la București și 2-0 pe teren propriu.

În grupele Ligii Europa sunt calificate deja 7 echipe: FC Sevilla (Spania, deținătoarea trofeului), Dinamo Kiev (Ucraina), ACF Fiorentina (Italia), VfL Wolfsburg (Germania), Everton (Anglia), Estoril Praia (Portugalia) și EA Guingamp (Franța).

Rezultatele integrale ale partidelor din prima manșă a play-off-ului Ligii Europa:

• Dnepr - Hajduk Split 2-1 (Nikola Kalinić '50, Evgheni Șakov '88 / Tino Sušić '47)
  • FC Astana (Kazahstan) - Villarreal CF (Spania): 0-3 (Cani '33, Dos Santos '48, Mario Gaspar '84) - fundașul central al gazdelor, Marin Aničić a primit două cartonașe galbene în decurs de 24 de minute și a fost eliminat în minutul 60
  • FC Aktobe (Kazahstan) - Legia Varşovia (Polonia) 0-1 (Duda '48)
  • Dinamo Moscova (Rusia) - AC Omonia Nicosia (Cipru) 2-2 (Samba '33, Büttner '72 / Lobzhanidze '2, Fofana '59) - extrema stângă a gazdelor, Aleksandr Kokorin, a încasat două cartonașe galbene în minutele 43 și 62
  • AEL Limassol (Cipru) - Tottenham Hotspur (Anglia) 1-2 (Sardinero '14 / Soldado '74, Kane '80)
  • HJK Helsinki (Finlanda) - Rapid Viena (Austria) 2-1 (Lod '63, Väyrynen '74 / Schaub '58)
  • FK Qarabah (Azerbaidjan) - FC Twente Enschede (Olanda) 0-0
  • Ruch Chorzów (Polonia) - Metalist Harkov (Ucraina) 0-0
  • PSV Eindhoven (Olanda) - Şahtior Soligorsk (Belarus) 1-0 (Maher '59) - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Cristi Balaj la ”centru”, ajutat de asistenții Sebastian Gheorghe și Mihai Artene, respectiv de rezerva Cătălin Popa
  • IF Elfsborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia) 2-1 (Prodell '27, Mobaeck '38 / Marcelo '65)
  • Kardemir Karabükspor (Turcia) - AS Saint-Étienne (Franţa) 1-0 (Kumbela '60)
  • Dinamo Minsk (Belarus) - CD Nacional (Portugalia) 2-0 (Stasevici '44-penalty, Nikolici '55)
  • Apollon Limassol (Cipru) - FC Lokomotiv Moscova (Rusia) 1-1 (Abraham '80 / Kasaev '39) - oaspeții au încheiat jocul cu 2 eliminați: mijlocașul Jan Tigoev ('76) și fundașul stânga Vitali Denisov ('87)
  • BSC Young Boys Berna (Elveţia) - VSC Debrecen (Ungaria) 3-1 (Nuzzolo '26, Steffen '67, Frey '87 / Sidibé '39)
  • Zoria Lugansk (Ucraina) - Feyenoord Rotterdam (Olanda) 1-1 (Biliy '27 / Te Vrede '38)
  • PEC Zwolle (Olanda) - Sparta Praga (Cehia) 1-1 (Lukoki '77 / Krejčí '82) - gazdele au ratat un penalty în minutul 21, prin Maikel van der Werff
  • Trabzonspor (Turcia) - FC Rostov (Rusia) 2-0 (Medjani '37, Oscar Cardozo '73)
  • Panathinaikos Atena (Grecia) - FC Midtjylland (Danemarca) 4-1 (Berg '21-penalty, '24, '45, '89 / Lauridsen '13) - fundașul dreapta al gazdelor, Konstantinos Triandafillopulos, a fost eliminat în minutul 81, iar fundașul central al oaspeților, Erik Sviatchenko, a primit cartonaș roșu în minutul 58
  • Zimbru Chişinău (Republica Moldova) - PAOK Salonic (Grecia) 1-0 (Burghiu '80) - Răzvan Raţ a fost integralist la oaspeți, Costin Lazăr nu a fost reținut în lot
  • FC Spartak Trnava (Slovacia) - FC Zürich (Elveţia) 1-3 (Vlasko '14-penalty / Chermiti '4, '45+2, '58)
  • FK Partizan Belgrad (Serbia) - PFK Neftçi Baku (Azerbaidjan) 3-2 (Dênis Silva '29-autogol, Grbić '32, Yunuszadä '69-autogol / Dênis Silva '11, '17)
  • Grasshoppers Zürich (Elveţia) - FC Brugge (Belgia) 1-2 (Lang '8 / Jahić '14-autogol, Víctor Vázquez '15)
  • Asteras Tripolis (Grecia) - Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2-0 (Mazza '29, Zisopoulos '47) - fundașul central Dorin Goian a fost integralist la învingători
  • RNK Split (Croaţia) - AC Torino (Italia) 0-0
  • OV Lokeren (Belgia) - Hull City (Anglia) 1-0 (Vanaken '58)
  • Real Sociedad (Spania) - FC Krasnodar (Rusia) 1-0 (Xabi Prieto '71)
  • FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - VfL Borussia Mönchengladbach (Germania) 2-3 (Puzigaća '26, Duljević '59 / Hahn '11, Hrgota '41,'73)
  • HNK Rijeka (Croaţia) - Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) 1-0 (Leovac '85) - mijlocașul central Andrei Mureșan a fost integralist la oaspeți