Spania - România 18-21, în Cupa Europeană a Naţiunilor la Rugby

13 Februarie 2016, 21:25 (actualizat 13 Februarie 2016, 21:33) |
Stejarii - naționala de rugby a României / FOTO: frr.ro

Meciul a fost unul extrem de disputat.

Spania a condus cu 6-0, dar ''stejarii'' au revenit pe tabelă în urma unui eseu reuşit de căpitanul Mihai Macovei, după ce gazdele au rămas în inferioritate.

La pauză, Spania conducea cu 13-5, dar românii au marcat două eseuri consecutive în repriza secundă şi au preluat conducerea scor 13-15.

Ibericii au replicat cu un eseu, dar Florin Vlaicu a adus victoria echipei antrenate de Lynn Howells, prin două lovituri de penalitate, Spania - România 18-21.

În următoarea etapă a competiţiei România va juca împotriva Rusiei pe 27 februarie, partidă ce se va disputa la Iaşi.