Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
VIDEO TELEJURNAL

Nominalizările pentru premiile Oscar

Academia Americană de Film a anunţat nominalizările pentru premiile Oscar. Favorite la cele mai multe categorii sunt lungmetrajele "Boyhood", marele câştigător de la Globurile de Aur, "Birdman" şi "The Grand Hotel Budapest".

15 Ianuarie 2015, 16:29 (actualizat 15 Ianuarie 2015, 18:47) |
Nominalizările Oscar 2015
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:

Cel mai bun film

  • American Sniper - Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, Peter Morgan

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole

  • Boyhood - Richard & Cathleen Sutherland

  • The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson

  • The Imitation Game - Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman

  • Selma - Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner, Jeremy Kleiner

  • The Theory of Everything - Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten

  • Whiplash - Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster

Cel mai bun regizor

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Alejandro G. Iñárritu

  • Boyhood - Richard Linklater

  • Foxcatcher - Bennett Miller

  • The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson

  • The Imitation Game - Morten Tyldum

Cel mai bun actor în rol principal

  • Steve Carell - Foxcatcher

  • Bradley Cooper - American Sniper

  • Benedict Cumberbatch - The Imitation Game

  • Michael Keaton - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Eddie Redmayne - The Theory of Everything

Cel mai bun actor în rol secundar
  • Ethan Hawke - Boyhood

  • Edward Norton - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Mark Ruffalo - Foxcatcher

  • J.K. Simmons - Whiplash

  • Robert Duvall - The Judge

Cea mai bună actriţă în rol principal
  • Marion Cotillard - Two Days, One Night

  • Felicity Jones - The Theory of Everything

  • Julianne Moore - Still Alice

  • Rosamund Pike - Gone Girl

  • Reese Witherspoon - Wild

Cea mai bună actriţă în rol secundar
  • Patricia Arquette - Boyhood

  • Laura Dern - Wild

  • Keira Knightley - The Imitation Game

  • Emma Stone - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Meryl Streep - Into the Woods

Cel mai bun film străin
  • Leviathan - Rusia

  • Tangerines - Estonia

  • Timbuktu - Mauritania

  • Wild Tales - Argentina

  • Ida - Polonia

Cel mai bun film animat

  • Big Hero 6

  • The Boxtrolls

  • How to Train Your Dragon 2

  • Song of the Sea

  • The Tale of the Princess Kaguya

Cea mai bună coloană sonoră

  • The Grand Budapest Hotel - Alexandre Desplat

  • The Imitation Game - Alexandre Desplat

  • Interstellar - Hans Zimmer

  • Mr. Turner - Gary Yershon

  • The Theory of Everything - Jóhann Jóhannsson

Cea mai bună imagine

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Emmanuel Lubezki

  • The Grand Budapest Hotel - Robert Yeoman

  • Ida - Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski

  • Mr. Turner - Dick Pope

  • Unbroken - Roger Deakins

Cele mai bune efecte vizuale
  • Captain America: The Winter Soldier - Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Dan Sudick

  • Dawn of the Planet of the Apes - Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist

  • Guardians of the Galaxy - Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould

  • Interstellar - Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher

  • X-Men: Days of Future Past - Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

Cele mai bune costume
  • The Grand Budapest Hotel - Milena Canonero

  • Inherent Vice - Mark Bridges

  • Into the Woods - Colleen Atwood

  • Maleficent - Anna B. Sheppard, Jane Clive

  • Mr. Turner - Jacqueline Durran

Cel mai bun montaj
  • American Sniper - Joel Cox, Gary D. Roach

  • Boyhood - Sandra Adair

  • The Grand Budapest Hotel - Barney Pilling

  • The Imitation Game - William Goldenberg

  • Whiplash - Tom Cross

Machiaj şi coafură
  • Foxcatcher - Bill Corso, Dennis Liddiard

  • The Grand Budapest Hotel - Frances Hannon, Mark Coulier

  • Guardians of the Galaxy - Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Cea mai bună scenografie

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Imitation Game

  • Interstellar

  • Into the Woods

  • Mr. Turner

Cel mai bun montaj de sunet

  • Unbroken - Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

  • American Sniper - Alan Robert Murray, Bub Asman

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Martín Hernández, Aaron Glascock

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies - Brent Burge, Jason Canovas

  • Interstellar - Richard King

Cel mai bun mixaj de sunet
  • American Sniper - John Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga

  • Interstellar - Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten

  • Unbroken - Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

  • Whiplash - Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley

Cel mai bun scenariu original
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo

  • Boyhood - Richard Linklater

  • Foxcatcher - E. Max Frye, Dan Futterman

  • The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson; Wes Anderson & Hugo Guinness

  • Nightcrawler - Dan Gilroy

Cel mai bun documentar (scurtmetraj)

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1 - Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry

  • Joanna - Aneta Kopacz

  • Our Curse - Tomasz Śliwiński, Maciej Ślesicki

  • The Reaper (La Parka) - Gabriel Serra Arguello

  • White Earth - J. Christian Jensen

Cel mai bun documentar (lungmetraj)
  • CitizenFour - Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy,d Dirk Wilutzky
  • Finding Vivian Maier - John Maloof, Charlie Siskel

  • Last Days in Vietnam - Rory Kennedy, Keven McAlester

  • The Salt of the Earth - Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier

  • Virunga - Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara
Cel mai bun scurtmetraj de animaţie
  • The Dam Keeper - Robert Kondo, Dice Tsutsumi

  • Feast - Patrick Osborne, Kristina Reed

  • Me and My Moulton - Torill Kove

  • A Single Life - Joris Oprins

  • The Bigger Picture - Daisy Jacobs, Christopher Hees

Cel mai bun scurtmetraj

  • Aya - Oded Binnun, Mihal Brezis
  • Boogaloo and Graham - Michael Lennox, Ronan Blaney

  • Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak) - Hu Wei, Julien Féret

  • Parvaneh - Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

  • The Phone Call - Mat Kirkby, James Lucas

Cel mai bun cântec original

  • The Lego Movie - “Everything Is Awesome”, The Lego Movie
  • Selma - “Glory” din Selma

  • Beyond the Lights - “Grateful” din Beyond the Lights

  • Glen Campbell…I’ll Be Me - “I’m Not Gonna Miss You” din Glen Campbell…I’ll Be Me

  • Begin Again - “Lost Stars” din Begin Again
Cel mai bun scenariu adaptat
  • Inherent Vice - Paul Thomas Anderson

  • The Theory of Everything - Anthony McCarten

  • Whiplash - Damien Chazelle

  • American Sniper - Jason Hall

  • The Imitation Game - Graham Moore

Producătorii au decis ca, de această dată, să se anunţe în direct cele toate cele 24 de categorii de premii.

Până acum, erau comunicate în direct doar nominalizarile pentru categoriile cele mai importante, restul fiind difuzate pe internet sau distribuite pe hârtie jurnaliştilor acreditaţi la eveniment.

Gala Premiilor Oscar va avea loc în 22 februarie, la Teatrul Dolby din Hollywood.

 

 

ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 19°C 19°C
IASI 18°C 15°C
CLUJ 15°C 9°C
CONSTANTA 15°C 16°C
CRAIOVA 19°C 17°C
BRASOV 15°C 13°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 29 Martie 2020, 01:12
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 27-03-2020
Deschidere: 7622.75
Maxim: 7695.45
Mimim: 7471.09
Variatie: -1.23%
TLV
1.77
1.77%
FP
1.11
1.79%
SFG
12.60
2.8%
SNG
27.50
1.45%
BRD
11.66
2.04%
EBS
89.12
5.45%
SNN
13.16
1.55%
TGN
238.00
0.42%
TBM
0.20
14.77%
SNP
0.29
0.34%
ARHIVĂ ȘTIRI