Noapte albă la Moscova după primul meci al Campionatului Mondial de Fotbal, câștigat de Rusia. Mii de suporteri au sărbătorit în stradă victoria de 5-0 asupra Arabiei Saudite, prevăzută de altfel de celebrul, de acum, motan Ahile. Un reportaj în exclusivitate, semnat de Liviu și Adriana Iurea.
Piața Roșie a fost locul unde mii de suporteri ruși au sărbătorit azi noapte victoria naționalei lor.
Dar, ca să ajungă acolo, au luat metroul, așa că transportul subteran din Moscova a fost excedat în fața numărului impresionant de călători.
Anton, suporter din Krasnodar: "Nu se poate pune în cuvinte, când peruanii, columbienii, brazilienii, mexicanii, argentinienii se află la un loc. Te îmbrăţişezi cu toţii. Ieri la manej, astăzi în Piaţă".
Astăzi Rusia i-a copleşit pe toţi.
"Băieţi, haideţi împreună: Rusia! Rusia! Rusia!"
Străzile din jurul Kremlinului au fost neîncăpătoare, iar tarabele cu suverniruri aproape că s-au pierdut în marea de oameni.
Totul se cumpără, dar mai ales steagurile echipelor jucătoare. Cele mai căutate sunt căciulile de blană cu urechi, care s-au epuizat primele.
Pentru următoarele meciuri ale Rusiei, motanul Ahile încă nu s-a pronunțat, dar au făcut-o suporterii.
"Data viitoare o să câştigăm cu 10-0. Suntem optimiste. Vom merge mai departe. Deviza noastră este "Rusia Înainte!".