Este cod portocaliu de viscol şi vânt puternic la munte, în noua judeţe, dar şi în Constanţa şi Tulcea, până duminică seara la ora 20. Vor fi ninsori semnificative, iar vântul va sufla cu până la 100 de kilometri pe oră in zonele montane. Deja în vigoare este un cod galben de vânt în Banat, Crișana și jumătatea de vest a Transilvaniei.
Din această seară vom avea cod galben de viscol în jumătatea de sud a Moldovei, jumătatea de est a Munteniei și Dobrogea.
Deja din cauza ninsorii drumul de acces este blocat spre Muntele Mic, în Caraş Severin, din cauza brazilor căzuți. Mai multe maşini au fost nevoite să se întoarcă din drum.
Este afectată și linia electrică de medie tensiune.
În partea de nord-vest a ţării a nins abundent încă de ieri.
În Bihor, din cauza unei furtuni de zăpadă, autorităţile au impus restricţii de circulaţie pentru maşinile de mare tonaj în zona de deal şi de munte.
Vântul puternic a culcat la pământ copaci şi stâlpi de curent, iar drumul naţional 75, la km 23, a fost blocat de o avalanşă.
Direcţia de Drumuri Cluj a acţionat cu 265 de utilaje de deszăpezire pe drumurile naţionale şi autostrăzi, iar pompierii din Beiuş au intervenit pentru degajarea unui copac doborât de vânt pe un drum judeţean.
Potrivit Electrica 320 de gospodării au rămas fără alimentare cu energie electrică.