LIGA CAMPIONILOR

Nicio surpriză la Torino şi Paris: Juventus şi PSG s-au calificat în sferturile de finală

UEFA Champions League a programat alte două partide interesante în optimile competiţiei. Astfel,  Juventus - Celtic 2-0 şi Paris Saint-Germain - Valencia 1-1  au fost  partidele care şi-au desemnat echipele calificate pentru faza sferturilor de finală. Ambele meciuri au transmise în format LIVE TEXT pe www.tvrnews.ro.

Tragerea la sorţi a "sferturilor" Ligii Campionilor este programată în data de 15 martie.

06 Martie 2013, 19:51 (actualizat 06 Martie 2013, 23:57) |
Liga Campionilor

Mari favorite la calificare înaintea meciurilor de miercuri seară, Juventus şi Paris Saint-Germain s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Italienii, care au învins în tur cu 3-0, s-au impus şi în manşa retur, de pe Juventus Stadium, cu 2-0. Matri în minutul 24 şi Quagliarella în minutul 65 au semnat o victorie fără emoţii pentru campioana Italiei.

Faulturi suferite 15-14

Juventus Torino: Buffon - Barzagli, Marrone, Bonucci - Padoin, Vidal (Isla '67), Pirlo (Giaccherini '69), Pogba, Peluso (Asamoah '59) - Quagliarella, Matri. Antrenor: Antonio Conte

Celtic Glasgow: Forster - Matthews (Forrest '52), Wilson, Kayal, Izaguirre - Commons (Nouioui '73), Wanyama (Ambrose '46), Mulgrew, Ledley, Samaras - Hooper. Antrenor: Neil Lennon

Meciul a fost arbitrat de turcul Firat Aydinus.

Pe Parc des Princes din Paris, elevii lui Carlo Ancelotti au avut parte de un un duel foarte echilibrat cu spaniolii de la Valencia. Ibericii nu s-au lăsat descurajaţi de faptul că aveau de recuperat eşecul din tur(1-2) şi au deschis scorul prin Jonas, în minutul 54.  Din acel moment, orice reuşită în poarta lui PSG însemna eliminarea pentru francezi.

Din fericire pentru gazde, însă, o combinaţie între Kevin Gameiro şi Lavezzi l-a pus pe argentinian în poziţie de a marca şi fostul atacant al lui Napoli a restabilit egalitatea în minutul 65. Chiar dacă au presat până la final, cei de la Valencia n-au mai putut înscrie şi au ratat calificarea.

Faulturi suferite 19-11

Paris Saint-Germain: Sirigu - Jallet (Van der Wiel '27), Thiago Silva, Alex, Maxwell - Chantôme, Thiago Motta (Gameiro '58), Matuidi, Pastore - Lucas (Sakho '83), Lavezzi. Antrenor: Carlo Ancelotti

Valencia: Guaita - Barragan, Victor Ruiz, Mathieu, Cissokho - Parejo, Albelda (Banega '46) - Feghouli (Piatti '64), Tino Costa, Jonas (Valdez '76) - Soldado. Antrenor: Ernesto Valverde

Meciul a fost arbitrat de sârbul Milorad Mazici.

Desfăşurarea LIVE TEXT a celor două partide

Minutul 90+4: PSG - Valencia, 1-1. Francezii se califică mai departe

Minutul 90: Meciul Juventus - Celtic s-a încheiat cu victoria italienilor, scor 2-0. Juventus s-a calificat în sferturile de finală

Minutul 83: Dani Parejo(Valencia) a primit cartonaşul galben

Minutul 82: Schimbare la PSG, Lucas a fost schimbat cu Sakho

Minutul 73: Nouioui a intrat în locul lui Commons, la Celtic

Minutul 67: Dublă schimbare la Juventus, Isla în locul lui Vidal şi Giacherrini în locul lui Pirlo

Minutul 65: GOL PSG! Lavezzi marchează din două încercări

Minutul 65: GOL Juventus! Fabio Quagliarella reuşeşte să înscrie după o pasă a lui Vidal

Minutul 65: Izaguirre(Celtic) primeşte cartonaşul galben

Minutul 60: O altă modificare la Valencia: Feghouli, înlocuit de Piatti

Minutul 59: Schimbare la Juventus, Asamoah în locul lui Peluso

Minutul 57: Carlo Ancelotti simte pericolul şi face o schimbare: Kevin Gameiro în locul lui Motta

Minutul 54: GOL Valencia! Jonas trage din afara careului şi îl surprinde pe Sirigu, 0-1!

Minutul 52: Antrenorul Neil Lennon mai face o modificare: Forrest în locul lui Matthews

Minutul 46: S-a reluat şi partida de la Torino. Schimbare la Celtic: Ambrose în locul lui Wanyama

Minutul 46: A început meciul de la Paris. Antrenorul Valenciei l-a introdus pe Ever Banega în locul lui Albelda

Minutulo 45+3: Finalul primei reprize a partidei PSG - Valencia

Minutul 45+2: Finalul primei reprize de la Juventus - Celtic

Minutul 38: Victor Ruiz (Valencia) este avertizat de arbitru

Minutul 35: Samaras trece în viteză pe partea stângă, are un şut-centrare prin faţa porţii, dar Gary Hooper ratează de puţin întâlnirea cu balonul

Minutul 30: Golul italienilor pare să-i fi descumpănit pe scoţieni, aceştia nu par capabili să revină în atac

Minutul 27: Antrenorul Carlo Ancelotti este nevoit să facă prima schimbare: Jallet, accidentat, este înlocuit cu Van der Wiel

Minutul 24: GOL Juventus! Quagliarella trage spre poartă, portarul Forster respinge, dar doar până la Matri, care împinge mingea în plasă

Minutul 22: Albelda(Valencia) primeşte cartonaşul galben pentru un fault la Matuidi

Minutul 17: Peluso( Juventus) primeşte primul galben al partidei după un fault la Adam Matthews

Minutul 15: Ocazie şi pentru Valencia. Atacantul Roberto Soldado a tras spre poartă, dar Sirigu a apărat

Minutul 10: Mare ocazie pentru PSG! Corner execuat de Pastore, mingea ajunge la brazilianul Lucas, dar şutul acestuia ratează ţinta

Minutul 7: Portarul lui Juventus, Buffon, este pus la încercare de către o centrare a scoţienilor, dar experimentatul italian rezolvă

Minutul 1: Au început meciurile

Echipele de start:

Paris SG: Sirigu - Jallet, Thiago Silva, Alex, Maxwell - Chantôme, Thiago Motta, Matuidi, Pastore - Lucas, Lavezzi.Antrenor: Carlo Ancelotti

Valencia: Guaita - Barragan, Victor Ruiz, Mathieu, Cissokho - Albelda, Parejo - Feghouli, Tino Costa, Jonas - Soldado. Antrenor: Ernesto Valverde

Juventus: Gianluigi Buffon - Andrea Barzagli, Luca Marrone, Leonardo Bonucci - Andrea Pirlo - Simone Padoin, Arturo Vidal,Paul Pogba, Federico Peluso - Alessandro

Matri, Fabio Quagliarella. Antrenor: Antonio Conte

Celtic: Fraser Forster - Adam Matthews, Kelvin Wilson, Beram Kayal, Emilio Izaguirre - Victor Wanyama, Joe Ledley, Charlie Mulgrew - Kris Commons, Giorgos Samaras -Gary Hooper. Antrenor: Neil Lennon

Scoţienii de la Celtic Glasgow au în faţă o misiune imposibilă dacă vor să întoarcă soarta calificării, partida de pe Juventus Stadium pornind de la 3-0 pentru italieni. De altfel, antrenorul lui Celtic, Neil Lennon, pare să nu mai spere în calificare, declarând că s-ar mulţumi cu o victorie de palmares.

"Nu ai cum să vii la Torino şi să te aştepţi la o victorie cu 4-1 sau 4-0, dar suntem capabili să câştigăm şi asta ne dorim. Nu se ştie dacă acest grup se va mai întâlni cu o astfel de ocazie. O să le spun jucătorilor să se bucure de atmosferă, de stadion, să nu fie intimidaţi. Nu avem presiunea rezultatului şi vom încerca să ne recuperăm respectul de sine", a spus Neil Lennon înainte de meci.

O victorie a scoţienilor ar cauza primul eşec pentru Juventus, în cupele europene, după aproape trei ani. Tot nişte britanici, Fulham, au fost cei care le-au administrat ultimul eşec, pe 18 martie 2010, 1-4 la Londra.

Celtic Glasgow - Juventus Torino 0-3. VIDEO REZUMAT

În celălalt meci al zilei, Paris Saint-Germain vrea să tranşeze duelul care ar putea s-o ducă în sferturile Ligii Campionilor după 18 ani. Francezii au prima şansă în faţa Valenciei, după ce s-au impus în tur cu 2-1 pe terenul spaniolilor.

Antrenorul Carlo Ancelotti nu va conta pe Zlatan Ibrahimovici şi Marco Verratti(suspendaţi).  De cealaltă parte, Ernesto Valverde va fi lipsit de aportul lui Ricardo Costa şi Adil Rami( accidentaţi).

Francezii au câştigat bătălia de pe "Mestalla": Valencia - Paris Saint-Germain 1-2 VIDEO REZUMAT