EUROPA LEAGUE

Napoli-cu un pas în semifinalele Ligii Europa. Tătărușanu-rezervă în Dinamo Kiev-Fiorentina 1-1

Napoli este performera primei manșe a sferturilor de finală ale Ligii Europa: s-a impus în Germania cu 4-1, în fața celor de la Wolfsburg, astfel că este greu de crezut că echipa pregătită de Rafael Benitez este calificată, în mare măsură, în semifinalele competiției. Pe de altă parte, Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la oaspeți, în meciul Dinamo Kiev - Fiorentina: 1-1, într-o competiție unde a evoluat de 7 ori pentru gruparea din Florența.

Manșa a doua este programată joia viitoare.

17 Aprilie 2015, 00:36 (actualizat 17 Aprilie 2015, 00:39) |
Fani ai echipei Napoli

Rezultatele din prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League:

• VfL Wolfsburf - Napoli: 1 - 4 (Nicklas Bendtner '80 / Gonzalo Higuian '15, Marek Hamšík '23, '64, Manolo Gabbiadini '76) - prima întâlnire oficială dintre cele două echipe. SSC Napoli nu câștigase, până acum, niciun meci în Germania.
  • Dinamo Kiev - Fiorentina: 1 - 1 (Jermain Lens '36 / Khouma Babacar '90+2) - ucrainenii au ratat prima victorie din istorie contra Fiorentinei, după două eșecuri și două remize
  • FC Sevilla - Zenit Sankt Petersburg: 2 - 1 (Carlos Bacca '73, Denis Suárez '87 / Alexander Ryazanțev '29) - andaluzii câștigaseră și precentul duel cu Zenit de pe teren propriu, 4-1 în ”sferturile” Cupei UEFA din  martie 2006. Celelalte trei întâlniri, de la Sankt Petersburg, s-au încheiat cu o victorie a rușilor (2-1, în noiembrie 2005) și două remize, scor 1-1 (în noiembrie 2004 și în în aprilie 2006).
  • FC Brugge - Dnepr: 0 - 0 - fundașul Alexandru Vlad a fost rezervă la oaspeți

Pentru a doua oară în istorie, după sezonul 1994/1995, când Premier League nu are nicio echipă nici în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, nici în faza similară din Europa League.

Returul optimilor de finală ale Ligii Europa:

• Dinamo Moscova - NAPOLI: 0 - 0
  • DINAMO KIEV - Everton: 5 - 2 (Andrei Iarmolenko '21, Lukasz Teodorczyk '35, Miguel Veloso '37, Oleg Gusev '56, Antunes '76 / Romelo Lukaku '29, Phil Jagielka '82)
  • AS Roma - FIORENTINA: 0 - 3 (Gonzalo Rodriguez '9-penalty, Marcos Alonso '18, José María Basanta '21) - atacantul gazdelor Adam Ljajić a fost eliminat în minutul 88, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de 10 minute. Portarul Ciprian Tătărușanu, insuficient refăcut după o accidentare, nu a făcut parte din lotul oaspeților.
  • AJAX AMSTERDAM - Dnepr: 2 - 1 (Riechedly Bazoer '60, Mike van der Hoorn '117 / Yevhen Konoplyanka '97)
  • AC Torino - ZENIT SANKT PETERSBURG: 1 - 0 (Kamil Glik '90)
  • Internazionale Milano - WOLFSBURG: 1 - 2 (Rodrigo Palacio '71 / Daniel Caligiuri '24, Nickas Bendtner '89) - atacantul de 18 an George Pușcaș a fost rezervă la gazde
  • FC SEVILLA - Villarreal: 2 - 1 (Iborra '69, Denis Suárez '83 / Giovani dos Santos '73) - fundașul central al gazdelor Eric Bailly a primit al doilea cartonaș galben în minutul 77
  • Beșiktaș Istanbul - FC BRUGGE: 1 - 3 (Ramon '48 / Tom de Sutter '61, Boli Bolingoli Mbombo '80, '90) - mijlocașul stânga al gazdelor, Oclay Șahan, a primit direct cartonaș roșu în minutul 90+2

Turul optimilor de finală ale Ligii Europa:

• Villarreal - FC Sevilla: 1 - 3 (Luciano Vietto '48 / Vitolo '1, Stephane M'Bia '26, Kevin Gameiro '50)
  • Dnepr Dnepropetrovsk - Ajax Amsterdam: 1 - 0 (Roman Zozulya '30) - meci disputat pe Stadionul Olimpic din Kiev, din rațiuni de securitate
  • Wolfsburg - Internazionale Milano: 3 - 1 (Naldo '28, Kevin de Bruyne '63, '75 / Rodrigo Palacio '5) - atacantul George Pușcaș a fost rezervă, dar marghiteanul care va împlini 19 ani la 8 aprilie a debutat în cupele europene pentru nerrazzuri în 26 februarie, la victoria cu 1 - 0 cu Celtic, de pe San Siro
  • Fiorentina - AS Roma: 1 - 1 (Josip Iličić '17 / Seydou Keita '77) - oaspeții au ratat un penalty prin Adam Ljajić ('60)
  • Napoli - Dinamo Moscova: 3 - 1 (Gonzalo Higuaín '25, '31-penalty, '55 / Kevin Kuranyi '2) - mijlocașul oaspeților Roman Zobnin a fost eliminat în primul minut al celei de-a doua reprize. Acesta este primul hat-trick în cupele europene reușit de argentinianul de 27 de ani Gonzalo Higuaín, care este născut în Franța, la Brest.
  • Everton - Dinamo Kiev: 2 - 1 (Steven Naismith '39, Romelu Lukaku '82-penalty / Oleg Gusev '14)
  • FC Brugge - Beșiktaș Istanbul: 2 - 1 (Tom de Sutter '62, Lior Refaelov '79-penalty / Gökhan Töre '46)
  • Zenit Sankt Petersburg - AC Torino: 2 - 0 (Axel Witsel '38, Domenico Criscito '53) - mijlocașul italienilor Marco Benassi a fost eliminat în minutul 27, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de un sfert de oră.