Naționala de handbal masculin a făcut spectacol în preliminariile Euro 2022, în direct la TVR!

Echipa națională de handbal masculin a României a bătut principala rivală la calificarea în faza următoare, Muntenegru, cu 36 la 27 și e pe 2 în grupă. Suedia conduce după ce a spulberat Kosovo cu 30 - 16.

08 Noiembrie 2020, 20:54 (actualizat 08 Noiembrie 2020, 21:00) |
România - Muntenegru 36 - 27

România a început modest partida cu Muntenegru și oaspeții conduceau după câteva minute cu 5 la 1.

Tricolorii și-au revenit însă repede și au reușit să egaleze la 6.

S-a mai mers cap la cap încă 3 minute, până la 8 la 8, după care echipa lui Rareș Fortuneanu s-a dezlănțuit și la pauză a avut un avantaj de 3 goluri, 16 la 13.

În repriza secundă, la Baia Mare n-a mai existat pe teren decât o singură echipă, România, care s-a distanțat constant și s-a impus clar cu 36 la 27, urcând pe locul 2 în grupă, după Suedia.