Naționala feminină de handbal s-a calificat în optimi la Campionatul Mondial de pe prima poziție a grupei

8 decembrie 2017, 14:20

Românii au impresionat din nou la Mondiale, încă de la Imn, când fetele și suporterii au cântat împreună „Deșteaptă-te române.”

Pe teren, însă, Naționala s-a cam chinuit în prima repriză, dând semne de oboseală.

Cristina Neagu a marcat doar de două ori, dar Pintea, Elisei și Zamfir au ținut echipa în joc.

Africancele au avut și 4 goluri diferența, dar în ultimele 5 minute româncele au egalat.

Udiștoiu pe contraatac și Geiger au închis tabela la pauză, 14-14. Ambros Martin a trimis-o în poartă pe Dumanska în partea a doua și i-a cerut lui Elisei să se apere avansat la 35 de ani.

Scorul a fost echilibrat, jocul de uzură, cu multe greșeli, dar la final a răsărit Neagu pentru România și a marcat de 4 ori consecutiv pentru a patra victorie la Mondiale.

Hora bucuriei a fost aplaudată de suporterii români și toată lumea așteaptă derby-ul cu Franța.

Cele mai citite pe aceeași temă

Echipa de handbal feminin CSM Bucuresti. Sursa foto: CSM Bucuresti

Handbal feminin: CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

CSM Bucureşti a cucerit Cupa României la handbal feminin

Cristina Neagu, handbalistă CSM București / captura video

Handbalista Cristina Neagu a depăşit 1.100 de goluri marcate în Liga Campionilor