JUDO

Monica Ungureanu și Corina Căprioriu - AUR, Andreea Chițu - ARGINT la Grand Slamul de la Baku

Judoka Monica Ungureanu a câștigat Grand Slamul de la Baku, la categoria 48 de kilograme, a doua sa medalie în 2015, după argintul cucerit la European Open de la Oberwart, în timp ce Corina Căprioriu a reușit o performanță similară la categoria 57 de kilograme, a treia sa medalie a anului, după cele de bronz de la European Open și de la Grand Prix-ul de la Samsun.

În schimb, Andreea Chițu a cucerit medalia de argint la Baku, la categoria 52 kg.

08 Mai 2015, 17:44 (actualizat 08 Mai 2015, 18:19) |
Judoka Monica Ungureanu / FOTO: AGERPRES / MIHAI DRAGOS GEORGESCU
Judoka Monica Ungureanu
Monica Ungureanu o învinge pe Eva Csernoviczki în finala Grand Slamului de la Baku
Corina Căprioriu o învinge pe britanica Smyth Davis în finala Grand Slamului de la Baku
Andreea Chițu, învinsă de brazilianca Erika Miranda în finala Grand Slamului de la Baku

ACTUALIZARE 18:10 Andreea Chițu s-a impus în optimi prin ippon în faţa australiencei Hannah Trotter, în sferturi a învins-o pe kosovara Distria Krasniqi, tot prin ippon, în semifinale a trecut de franţuzoaica Priscilla Gneto (ippon), dar a cedat în finala cu brazilianca Erika Miranda, campioana mondială din 2013 (ippon).

(w500) Andreea Ch

Sportiva de 26 de ani, cea mai valoroasă judoka din România în 2014, mai are în palmares o medalie de argint (2014, la Celiabinsk) și una de bronz la Campionatele Mondiale, o medalie de aur, una de argint și una de bronz la Europene (la Oberwart, în acest an) și alte patru medalii de aur (una dintre ele adjudecată în acest an, la Zagreb), două de argint și opt de bronz la concursuri de tip Masters, Grand Slam sau Grand Prix.

ACTUALIZARE 17:38 Corina Căprioriu, vicecampioană olimpică la Londra, le-a învins, rând pe rând, pe franţuzoaica Helene Recevaux, prin wazari,pe sârboaica Jovana Rogic, prin ippon, în semifinale a câştigat duelul cu rusoaica Irina Zabludina, prin wazari, iar în ultimul act s-a impus printr-un ippon spectaculos în faţa britanicei Smythe Davis.

(w500) Corina Că

Sportiva de 28 de ani mai areîn palmares un bronz la Campionatele Mondiale, un titlu continental și o medalie de bronz la Campionatele Europene, 5 medalii de aur, 3 de argint și 10 de bronz la concursuri de tip Masters / Grand Slam  / Grand Prix, 5 medalii de aur, 3 de argint și 4 de bronz la etapele de Cupa Mondială și Continental Open, o medalie de aur și una de bronz în cadrul European Cup, precum și 3 locuri întâi, un argint și un bronz la Campionatele Naționale.

Loredana Ohâi a ratat medalia de bronz la cat. 57 kg, fiind învinsă în meciul decisiv de Miryam Roper (Germania). În optimi, Ohâi a trecut de luxemburgheza Manon Durbach (ippon), în sferturi a învins-o pe rusoaica Tatiana Kazeniuk (puncte de penalizare), pierzând semifinala cu Nekoda Smythe Davis (waza ari) şi meciul pentru bronz cu Roper (ippon).

La Baku, Monica Ungureanu (26 de ani) a dispus, rând pe rând, de rusoaica Lilia Lotfulina (wazari), de franţuzoaica Aurore Climence (wazari), în semifinale a câştigat la puncte de penalizare în faţa braziliencei Nathalia Brigida, iar în finală a învins-o pe unguroaica Eva Csernoviczki, prin wazari.

(w460) Monica Ung

La aceeași categorie, Violeta Dumitru a fost învinsă în primul tur în faţa franţuzoaicei Laetitia Payet.

Monica Ungureanu mai avea în palmares două medalii de aur la întrecerile de tip Masters / Grand Prix / Grand Slam și una de bronz. Românca a mai cucerit 2 medalii de argint și 4 de bronz la etapele de Cupa Mondială și Continental Open, precum și una de aur și una de bronz în cadrul European Cup. La Campionatele Naționale, Ungureanu și-a trecut în cont 3 locuri întâi, o poziție secundă și trei clasări pe ultima treaptă a podiumului.