Monica Niculescu va juca pentru a cincea oară într-un sfert de finală în 2013, la Washington

Monica Niculescu (locul 46 WTA) s-a calificat dramatic joi în sferturile de finală ale turneului WTA de la Washington, în urma victoriei contra americancei Madison Keys (locul 40 în ierarhia mondială şi favorită numărul 8), scor 6-1, 2-6, 7-6(6), obţinută două ore şi 20 de minute.

02 August 2013, 04:44 |
Monica Niculescu

Românca a câştigat lejer primul set şi l-a pierdut la fel de uşor pe al doilea, cele două jucătoare izbutind câte două break-uri fiecare.

Setul decisiv a fost unul deosebit de spectaculos: Monica Niculescu a condus cu 3-0 şi cu 4-1, americanca de 18 ani a izbutit remarcabila performanţă de a întoarce soarta meciului şi de a conduce cu 5-4, dar a ratat două mingi de meci pe serviciul româncei. În game-ul următor, Monica Niculescu a reuşit un nou break, dar şi-a pierdut imediat şi propriul serviciu, astfel că s-a intrat în tie-break: slătineanca de 25 de ani a condus cu 5-1 şi cu 6-3, dar Keys a reuşit să egaleze la şase. Românca a izbutit totuşi să facă un mini-break, să-şi adjudece prima servă şi, cu aceasta, şi meciul.

În urma dramaticului succes contra sportivei originare din Illinois, pe care nu a mai întâlnit-o niciodată în carieră, slătineanca de 25 de ani şi-a asigurat 70 de puncte WTA şi un cec în valoare de 5.800 de dolari.

În "sferturi", Monica Niculescu va juca împotriva rusoaicei Ekaterina Makarova (poziţia 27 WTA şi cap de serie numărul 3), pe care a învins-o la Roma, în 2008, scor 3-6, 6-2, 6-3. Moscovita de 25 de ani a triumfat şi ea o dată în faţa româncei, în semifinale la Târgu Mureş, în 2004, scor 6-3, 6-1.

În acest an, Monica Niculescu a mai ajuns de patru ori în sferturile de finală ale unor turnee WTA: