Monica Niculescu şi Irina Begu, în turul al doilea la Indian Wells

Jucătoarele de tenis Monica Niculescu şi Irina-Camelia Begu au acces joi în turul al doilea al turneului de la Indian Wells, după victorii facile în faţa ucrainiencei Elina Svitolina, respectiv britanicei Heather Watson.

07 Martie 2013, 23:56 |
Monica Niculescu şi Irina-Camelia Begu

Monica Niculescu (locul 58 WTA) s-a calificat uşor în turul al doilea al turneului de la Indian Wells, după ce s-a impus clar în faţa Elinei Svitolina (Ucraina), scor 6-0, 6-0, în doar 52 de minute.

În această fază a competiţiei, Monica Niculescu o va întâlni pe belgianca Kirsten Flipkens, cap de serie numărul 28 şi locul 31 WTA, care a fost direct acceptată în această fază a competiţiei.

Cele două jucătoare s-au mai întânit o dată în acest an, la Hobart, în "sferturi", iar Flipkens s-a impus cu scorul de 2-6, 6-4, 6-0.

Slătineanca de 25 de ani se află pentru a cincea oară la Indian Wells. Cele mai bune rezultate au fost în 2011 şi 2012, când a fost eliminată în turul al doilea, de suedeza Sofia Arvidsson, respectiv de franţuzoaica Marion Bartoli.

La rândul său, Irina-Camelia Begu (locul 53 mondial) a învins-o în primul tur la Indian Wells pe britanica Heather Waston (poziţia 39 WTA), scor 6-2, 6-4, după o oră şi 44 de minute.

În turul următor, Begu se va duela pentru prima dată în carieră cu germana Angelique Kerber (locul 6 WTA).

Bucureşteanca de 22 de ani se află pentru a doua oară la Indian Wells. Anul trecut, a fost eliminată în turul al doilea de rusoiaca Maria Kirilenko, după o victorie de prestigiu în faţa cehoaicei Lucie Hradecka.

Pentru calificarea în turul doi la Indian Wells, Niculescu şi Begu şi-au asigurat 50 de puncte WTA şi un cec în valoare de 16.000 de dolari.