Monica Niculescu şi Abigail Spears s-au calificat în sferturile probei de dublu la Miami, după o revenire de senzație în meciul contra perechii Simona Halep/Julia Goerges

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu şi americanca Abigail Spears s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Miami (Florida/SUA), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, marţi, după o revenire remarcabilă în meciul disputat contra cuplului format din românca Simona Halep și nemțoaica Julia Goerges, câştigat cu 1-6, 7-5, 10-8.

26 Martie 2019, 22:40 (actualizat 26 Martie 2019, 23:13) |
Monica Niculescu și Abigail Spears
Monica Niculescu şi Abigail Spears
Simona Halep și Julia Goerges
Simona Halep, la dublu

Niculescu şi Spears au obţinut victoria după o oră şi 30 de minute.

Halep şi Goerges au dominat cea mai mare parte a meciului, au condus cu 6-1 şi 4-1, dar au început să greşească tot mai mult şi le-au oferit adversarelor şansa de a reveni, notează Agerpres. De la 3-5, Niculescu şi Spears au luat patru ghemuri consecutive şi s-au impus cu 7-5, egalând la seturi.

(w500) Monica Nic

În super tiebreak, Halep şi Goerges au avut 6-1, dar cuplul româno-american a egalat, 6-6, apoi scorul a devenit 7-6 pentru perechea Halep/Goerges, Niculescu şi partenera sa au întors scorul şi au condus cu 9-7, câştigând cu 10-8.

(w500) Simona Hal

Halep şi Goerges vor primi pentru participare 30.060 dolari şi 120 de puncte WTA la dublu. Niculescu şi Spears şi-au asigurat 57.000 de dolari şi 215 puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra perechii Samantha Stosur (Australia)/Shuai Zhang (China), a şasea favorită, campioană anul acesta la Australian Open.

Simona Halep va juca miercuri în sferturi la simplu, contra chinezoaicei Qiang Wang.