Monica Niculescu, învinsă de Sara Errani, la Doha. La dublu e în ”sferturi”

Monica Niculescu (locul 54 WTA) a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Doha, după ce a fost învinsă de a patra favorită, Sara Errani (poziția 7 în lume), scor 6-2, 5-7, 1-6, într-un meci care a durat 2 ore și 22 de minute.

Slătineanca de 26 de ani va pleca acasă cu 25.135 dolari şi 105 puncte WTA.

13 Februarie 2014, 18:41 (actualizat 13 Februarie 2014, 23:18) |
Monica Niculescu

Monica Niculescu, al cărei joc de joi a fost unul foarte bun în primele două seturi, a câștigat primul duel cu italianca de 26 de ani, în 2005, la Coimbra, dar avea să le piardă pe următoarele două, în 2007 și în 2009, la Latina, respectiv la Australian Open.

Monica Niculescu s-a aflat pentru a cincea oară în competiția de la Doha, iar cel mai bun rezultat al său a fost înregistrat în urmă cu doi ani, când s-a oprit în ”sferturi”, unde a fost învinsă de a cincea jucătoare a momentului respectiv, Samantha Stosur (6-2, 2-6, 6-3). Aceeași australiancă a pus punct parcursului româncei și anul trecut, în turul secund (scor 6-4, 1-6, 6-3), după ce slătineanca izbutise o victorie zdrobitoare în fața sârboaicei Jelena Jankovic, scor 6-4, 6-1.

La dublu, Monica Niculescu și Klara Zakopalova au acces în sferturile de finală la Doha, după ce au dispus lejer de perechea Hao-Ching Chan / Liezel Huber (Taiwan/SUA), scor 6-3, 6-3, într-o oră și 10 minute. Învingătoarele, care au câștigat în 2014 turneele de la Shenzen și de la Hobart, și-au asigurat astfel 15.880 de dolari și 190 de puncte. În primul tur, Chan și Huber dispuseseră de echipa formată din românca Raluca Olaru și austriaca Sandra Klemenschits, scor 6-2, 6-3.

Simona Halep (locul 10 în lume) s-a calificat în ”sferturi” la Qatar Open, după un meci de o oră și 12 minute contra germanei Annika Beck (poziția 55), scor 6-4, 6-1.