Monica Niculescu - în a doua semifinală a anului, la Guangzhou

A 60-a jucătoare a lumii, Monica Niculescu, s-a calificat în semifinalele turneului de la Guangzhou (China), după victoria clară în faţa portoricancei Monica Puig (locul 61 WTA), scor 6-2, 6-2, la capătul unei partide de o oră şi 32 de minute.

Slătineanca de 26 de ani şi-a asigurat 110 puncte WTA şi un premiu de 29.731 de dolari, într-un turneu în care accesul în finală este recompensat cu 180 de puncte şi 55.323 de dolari, iar cucerirea trofeului, cu 280 de puncte şi 111.163 de dolari.

18 Septembrie 2014, 15:33 (actualizat 18 Septembrie 2014, 15:37) |
Monica Niculescu

Acesta a fost primul meci al Monicăi Niculescu împotriva portoricancei de 20 de ani, într-un turneu în care a mai trecut de sârboaica Bojana Jovanovski (6-2, 6-2) şi de japoneza Misaki Doi (6-2, 6-1). La acest turneu a mai fost prezentă o româncă, Sorana Cîrstea, dar târgovişteanca de 24 de ani a fost învinsă în primul tur de croata Petra Martici, locul 226 WTA, scor 7-6 (3), 6-1.

Pentru un loc în finală, românca o va înfrunta pe chinezoaica Yafan Wang, locul 251 WTA, beneficiară a unui wild-card, care a trecut în primul tur chiar de principala favorită a competiţiei, Samantha Stosur (locul 20 în lume), scor 2-6, 6-2, 6-2.

Monica Niculescu a mai ajuns într-o singură semifinală în acest an, la Bucureşti, unde a fost învinsă de Simona Halep.

Românca se află doar pentru a doua oară la acest turneu, după ediţia din 2012, când a fost învinsă în primul tur de franţuzoaica Mathilde Johansson.