Monica Niculescu și Gabriela Ruse, calificate în turul al doilea la dublu la US Open

Monica Niculescu
2 septembrie 2021, 23:03

Româncele au obţinut victoria după două ore şi 38 de minute de joc efectiv, după ce partida a fost întreruptă miercuri, la scorul de 3-2 pentru Hercog/Sevastova în setul secund.

Învingătoarele au încheiat cu 3 aşi şi 4 duble greşeli, în timp ce învinsele au avut 3 aşi şi 7 duble greşeli. Dacă raportul de erori neforţate a fost echilibrat, 32 româncele, 31 adversarele lor, Niculescu şi Ruse au avut mult mai multe mingi direct câştigătoare, 48-27.

Niculescu şi Ruse şi-au asigurat un cec de 34.000 de dolari şi 130 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în turul secund cu câştigătoarele dintre perechea cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, favoritele numărul doi, şi cuplul Magda Linette (Polonia)/Bernarda Pera (SUA).

Sursa: Agerpres