Monica Niculescu, eşec dramatic în semifinale la Monterrey, în faţa Anastasiei Pavliucenkova

Monica Niculescu a ratat calificarea în finala turneului de la Monterrey, după ce a fost învinsă în semifinale de rusoaica Anastasia Pavliucenkova, scor 6-3, 2-6, 4-6.

07 Aprilie 2013, 03:29 (actualizat 07 Aprilie 2013, 03:32) |
Monica Niculescu

Monica Niculescu (locul 51 WTA) a ratat şansa de a disputa a doua finală a anului, după ce a pierdut meciul din semifinalele turneului mexican de la Monterrey, scor 6-3, 2-6, 4-6, în faţa rusoaicei Anastasia Pavliucenkova (poziţia 26 mondială), în două ore şi opt minute.

Slătineanca de 25 de ani a reuşit un prim set foarte bun, în care a câştigat patru game-uri pe serviciul adversarei, chiar dacă şi Pavliucenkova a izbutit două break-uri.
Setul al doilea nu a avut istoric: românca şi-a pierdut de două ori serviciul şi nu a emis pretenţii, decât o singură dată (la 1-4), la realizarea vreunui break, însă fără succes.
În treilea set, Niculescu a revenit de la 0-4, graţie a două break-uri, dar, după ce a egalat la patru, nu a mai reuşit să câştige decât două puncte din cele opt jucate, astfel că a ratat accesul în finală.

Ar fi fost cea de-a doua finală a anului pentru Monica Niculescu, după cea câştigată la Florianopolis (Brazilia), în februarie.

Acesta a fost cel de-al doilea meci dintre cele două jucătoare, după cel din semifinale, de la Bratislava, din 2008, când Pavliucenkova s-a impus lejer, scor 6-2, 6-4.

Jucătoarea născută la Samara va juca a doua finală din 2013, după cea de la Brisbane, din ianuarie, pierdută în faţa Serenei Williams.

Monica Niculescu va fi premiată cu 130 de puncte WTA şi 10.425 de dolari, într-o competiţie în care finalista va fi premiată cu 200 de puncte şi 20.000 de dolari, iar învingătoarea, cu 280 de puncte şi 40.000 de dolari.