Monica Niculescu - a doua oară în "optimile" unui Grand Slam, la Wimbledon

A 48-a jucătoare de tenis a lumii, Monica Niculescu, s-a calificat sâmbătă în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, o premieră în istoria participărilor sale la turneele de Grand Slam, după performanţa izbutită în 2011, la US Open. Slătineanca de 27 de ani a dispus de Kristyna Pliskova (locul 134 WTA) cu scorul de 6-3, 7-5, după un meci echilibrat, de o oră şi 42 de minute.

Românca, aflată la primul duel cu sportiva de 23 de ani, şi-a asigurat astfel 240 de puncte şi 127.000 de lire sterline.

04 Iulie 2015, 15:39 (actualizat 04 Iulie 2015, 16:18) |
Monica Niculescu
Statistica meciului Kristyna Pliskova - Monica Niculescu, de la Wimbledon 2015

Monica Niculescu, unica româncă din această fază a competiţiei, se află pentru a opta oară pe tabloul principal la Grand Slamul londonez, iar cele mai bune rezultate au fost reuşite în 2008, 2010 şi 2011, când s-a oprit în runda secundă. La US Open, în 2011, Niculescu a izbutit pentru prima oară să acceadă în optimile de finală ale unui Grand Slam, după victorii la austriaca Patricia Mayr - Achleitner (7-6(3), 6-3), Alexandra Dulgheru (6-3, 6-0)) şi Lucie Šafářová (6-0, 6-1). Apoi, a fost învinsă de germana Angelique Kerber (6-4, 6-3).

Soarta primului set al partidei de sâmbătă a fost stabilită la scorul de 4-3 pentru româncă, atunci când cehoaica şi-a pierdut serviciul. În următorul game, Monica Niculescu a irosit trei mingi de set (a avut 40-0), a salvat o minge de re-break, însă a izbutit punctul decisiv în al zecelea schimb de mingi.

Setul al doilea a început cu un break alb al româncei, care şi-a pierdut însă serviciul la scorul de 2-1. Cele două jucătoare au mai reuşit câte un break, când scorul era 3-3, iar, la scorul de 5-4, cehoaica nu a fructificat niciuna din ele cinci mingi de set, iar românca a reuşit punctul izbăvitor la al 20-lea schimb de mingi. Monica Niculescu, mai bine pregătită fizic, a reuşit apoi un nou break şi a închis meciul fără emoţii, pe propriul serviciu.

Statistica partidei, potrivit site-ului oficial al competiţiei:

(w620) Statistica

La simplu, Monica Niculescu are două titluri: la Florianopolis, în 2013, și la Guangzhou, în 2014.

La dublu, a cucerit 4 titluri: în 2009 la Budapesta, (alături de rusoaica Alisa Kleybanova), în 2012 la Hobart (alături de Irina-Camelia Begu, la Hobart) și 2014 la Hobart și la Shenzen (ambele în compania cehoaicei Klara Koukalova). De asemenea, a mai disputat alte 10 finale: în 2008, la New Haven, alături de Sorana Cîrstea, în 2009 la Stanford, în 2010 la Hobart și la Praga, în 2011 la Baku, în 2012 la Luxembourg, alături de Irina-Camelia Begu, și la Guangzhou, în 2013 la Eastbourne, iar în 2014 la Katowice și la Hobart.