VIDEO Misiune îndeplinită pentru tricolori: România - Andorra 4-0. Clasamentul Grupei D

Site-ul Tvrinfo.ro a transmis, marţi seară de la ora 20:30, în format LIVE TEXT, meciul România - Andorra 4-0, al doilea din campania de calificare pentru Campionatul Mondial din 2014.  În prima partidă a tricolorilor, disputată vineri 7 septembrie,  România a învins Estonia, la Tallin, cu 2-0. Click aici pentru rezumat.

10 Septembrie 2012, 21:15 (actualizat 30 Octombrie 2012, 18:52) |
Romania - Andorra 4 -0
 |  GALERIE FOTO

Tricolorii lui Victor Piţurcă au obţinut a doua victorie, din tot atâtea posibile, în startul campaniei pentru Campionatul Mondial din 2014.  Echipa naţională s-a impus fără emoţii în faţa minusculei echipe a Andorrei, selecţionată care încasase şapte goluri în precedentele două meciuri disputate în compania României.

Gabi Torje, marcator la Tallinn, a recidivat şi pe Arena Naţională din Bucureşti, deschizând scorul cu un şut plasat în minutul 29. Reuşita a picat la ţanc, dezlănţuind Ciuleandra celor 25.000 de spectatori din tribune. Suporterii români au avut şi mai multe motive de bucurie cu un minut înainte de pauză: Costin Lazăr a marcat primul său gol pentru echipa naţională, dublând avantajul tricolorilor.

Cu meciul practic, încheiat, România nu a mai forţat, devenind rar periculoasă în repriza secundă. Cu toate acestea, tricolorii au reuşit să mai înscrie de două ori, pe final. Prima dată a făcut-o Valerică Găman în  '88, cu puţin ajutor din partea portarului advers. A doua reuşită a fost şi cea mai frumoasă a serii: noul intrat Alexandru Maxim a driblat tot ce a întâlnit în cale, a pătruns în careul Andorrei de unde a şutat la colţul scurt şi a înscris.

În aplauzele celor 25.000 de spectatori din tribune, România a învins Andorra şi aşteaptă cu încredere "dubla" cu Turcia şi Olanda din  12 şi 16 octombrie.

România: Lobonţ (Tătăruşanu '46) - Măţel, Chiricheş, Găman, Raţ - Bourceanu, C. Lazăr - Torje, Grozav, Tănase (Al. Maxim '80) - Marica (Rusescu '54). Antrenor: Victor Piţurcă.

Andorra: Gomes - Rodrigues, E. Garcia, Lima, M. Garcia - Ayala, Vieira - Clemente (Moreno Marin '86), Pujol Lorenzo (Britos '80) - Gomes Perez (Silva Garcia '70). Antrenor: Jesus Luis Alvarez.

15 octombrie 2013 România - Estonia

www.tvrinfo.ro v-a ţinut la curent, în format LIVE TEXT, cu cele mai importante faze ale partidei România - Andorra

Minutul 90+4: Finalul meciului, România - Andorra 4-0

Minutul 90+3: GOL România! Alexandru Maxim ia o minge pe cont propriu, a driblat tot ce a întâlnit în cale pe partea stângă şi a marcat cu un şut la colţul scurt.

Minutul 90: GOL România! Valerică Găman reia cu capul din 11 metri, mingea loveşte bara şi pe portarul advers şi intră-n poartă.

Minutul 80: A treia schimbare a lui Piţurcă: Maxim în locul lui Tănase.

Minutul 70: Oaspeţii au şi ei o ocazie. Pujol deviază din cădere, de puţin pe lângă poartă.

Minutul 69: Schimbare în naţionala Andorrei: intră Garcia în locul lui Gomes.

Minutul 53: A doua schimbare a României: Marica, accidentat este înlocuit de Raul Rusescu. Atacantul cu numărul 14 debutează la echipa naţională

Minutul 49: Lima a primit cartonaşul galben

Minutul 46: A început partea a doua

Victor Piţurcă face prima schimbare la pauză: Tătăruşanu a intrat în locul lui Bogdan Lobonţ

Minutul 45: Finalul primei reprize.

Minutul 44: GOL România! Costin Lazăr măreşte avantajul echipei noastre după o fază colectivă, mingea circulând pe traseul Tănase - Raţ - Torje. Mijlocaşul lui PAOK a tras de la 18 metri, mingea lovind bara şi intrând în poartă.

Minutul 42: Andorra are o lovitură liberă în jumătatea României, dar faza rămâne fără rezultat.

Minutul 38: O nouă ocazie pentru România: Gicu Grozav a primit o pasă de la Tănase, dar atacantul, aflat în centrul careului de 16 metri a tras în portar.

Minutul 29: GOL România! Gabriel Torje a deschis scorul cu un şut din partea dreaptă a careului de 16 metri.

Minutul 25: Din păcate, echipa României nu a avut nicio ocazie clară de gol.

Minutul 20: Echipa noastră domină autoritar partida, dar tricolorii pasează fără periculozitate la mijlocul terenului

Minutul 15: Ciprian Marica primeşte o minge în careul de 16 metri, dar şutul său din partea stângă loveşte plasa laterală

Minutul 7: România s-a instalat în jumătatea de teren adversă

Minutul 3: Surprinzător, Andorra a atacat în aceste prime 3 minute, oaspeţii apărând destul de periculos în careul de 16 metri

Minutul 1: A început meciul

Se intonează imnurile de stat ale celor două ţări (w140) Suporterii

Echipele de start:

România: Lobonţ - Măţel, Chiricheş, Găman, Raţ - Bourceanu, C. Lazăr - Torje, Grozav, Tănase - Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Andorra: Gomes - Rodrigues, E. Garcia, Lima, Pujol - Vieira, Ayala, Gomez, Clemente, Lorenzo - M. Garcia. Antrenor: Jesus Luis Alvarez.

Echipa lui Victor Piţurcă întâlneşte Andorra pe Arena Naţională, într-o partidă în care este favorită certă. Adversara de marţi  este considerată de specialişti drept outsiderul grupei, toate echipele mizând pe 6 puncte în dubla cu mica naţiune iberică.

România nu face excepţie, mai ales că, până acum, tricolorii au un procentaj de 100% cu Andorra: 2 meciuri, 2 victorii, golaveraj 7-1. Primul meci al actualei campanii pare să confirme statutul Andorrei, ibericii fiind bătuţi fără drept de apel de către Ungaria, scor 0-5.

Andorra, o mică istorie

Echipa naţională a Andorrei participă la competiţii din 1996, federaţia de specialitate înfiinţându-se cu doi ani mai devreme. Previzibil, primul meci a fost un eşec răsunător: 1-6 cu Estonia, chiar pe teren propriu.

Prima campanie de calificare a Andorrei a însemnat o serie de 10 eşecuri consecutive în campania pentru Euro 2000. Nici următoarea nu a fost mult mai reuşită, Andorra terminând cu înfrângeri pe linie campania de calificare pentru CM 2002.

Patru ani mai târziu, însă, Andorra a reuşit cea mai mare performanţă din istoria ţării: prima victorie. Nefericita victimă s-a numit Macedonia. Marcatorul unicului gol al partidei, mijlocaşul Marc Bernaus, a intrat în istoria micului principat.

Campania din 2006 a fost una de succes pentru adversarii noştri de marţi, Andorra reuşind să mai smulgă două remize albe: cu Finlanda şi Macedonia.

După una caldă, însă, a urmat una rece. În campania pentru Euro 2008, Andorra a pierdut din nou toate meciurile. Mai mult, Andorra a încasat şi una dintre cele mai mari înfrângeri din istorie: 0-7 împotriva Croaţiei.

Următoarele două campanii, pentru CM 2010 şi Euro 2012,  s-au încheiat în aceeaşi manieră: înfrângeri pe linie.

În ceea ce priveşte lotul de jucători, antrenorul Koldo Álvarez mizează pe fotbalişti care evoluează în competiţia internă, dar şi pe câţiva din campionatul intern.

Cel mai cunoscut jucător al Andorrei este căpitanul Ildefons Lima, jucător care a evoluat în carieră la echipe precum Espanyol B, Ionikos, Pachuca, Las Palmas, Rayo Vallecano sau Triestina.

În ceea ce priveşte meciul de marţi, selecţionerul Piţurcă are aproape întreaga echipă validă, singura absenţă fiind Dorin Goian, accidentat în victoria cu Estonia de la Tallin. Jocul va fi condus de o brigadă din Muntenegru, alcătuită din Pavle Radovanovic (arbitru), Dragan Vujovic (arbitru asistent 1), Veselin Radunovic (arbitru asistent 2) și Jovan Kaludjerovic (al patrulea oficial).