Mircea Lucescu admite superioritatea Borussiei Dortmund

Tehnicianul Mircea Lucescu a recunoscut, după meciul Borussia Dortmund - Şahtior Doneţk: 3-0 (2-0), că germanii au meritat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

06 Martie 2013, 02:10 |
Borussia a facut spectacol contra lui Sahtior

Şahtior Doneţk a fost pulverizată la Dortmund, pe "Signal Iduna Park", scor 0-3, iar tehnicianului Mircea Lucescu nu i-a rămas decât să constate, cu fair-play, că cea mai bună echipă din Germania în ultimele două sezoane a meritat accederea în "sferturile" Champions League.

"Victorie şi calificare meritate pentru Borussia. Este o echipă deosebit de puternică. A fost un meci extrem de greu pentru noi în faţa unui adversar foarte valoros.

Am sperat, în primele 30 de minute, că ne vom crea ocazii, în urma contraatacurilor. Abia în a doua parte ne-am arătat potenţialul. Am avut destule ocazii bune de a înscrie în primele 20 de minute, după pauză, care ar fi putut schimba fizionomia partidei. La 3-0 a fost dificil, întrucât ei s-au închis şi au jucat pe contraatac", a declarat Mircea Lucescu la conferinţa de presă de după meci.

De partea cealaltă, antrenorul Jurgen Klopp nu s-a ferit să debordeze de fericire:

"Este un moment extraordinar, campania europeană este perfectă.

A fost un meci incredibil timp de 80 de minute. Au fost momente delicate, după pauză, dar am fost puternici din primul până în ultimul minut. Am dat dovadă de multă agresivitate în duelurile unu-la-unu. Este "supercool" că suntem în sferturile de finală.

Am primit multe complimente în acest sezon, iar multe dintre ele sunt justificate. În calitate de antrenor, îmi face mare plăcere. Dar nu vreau să privesc mai departe de 10 aprilie (n. red. - ultima zi a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor)", a declarat şi Jurgen Klopp.

Aceasta este prima calificare a Borussiei Dortmund în sferturile de finală ale Champions League după 15 ani. În sezonul 1997-1998, galben-verzii, deţinători ai trofeului, au încheiat pe primul loc grupa A (cu Parma, Sparta Praga şi Galatasaray). Borussia a acces în semifinale după ce a eliminat-o pe Bayern Munchen (0-0 în deplasare şi 1-0, după prelungiri, pe teren propriu), dar a fost eliminată de Real Madrid în drumul spre finală (0-2 pe "Santiago Bernabeu" şi 0-0 pe "Westfallenstadion").