ECHIPA NAŢIONALĂ

Minunea nu s-a produs: România - Olanda 1-4

Naţionala României, antrenată de Victor Piţurcă, a încercat să obţină a doua victorie consecutivă în faţa Olandei, după cea de la Constanţa din  13 octombrie 2007 de la Constanţa, dar din păcate tricolorii au capotat,  de această dată, scor 1-4 (Marica '40 / Lens '9, Martins '29, Van der Vaart '45+3-penalty, Van Persie '86).

Partida România - Olanda, disputată pe Arena Naţională,  a fost  transmisă în format LIVE TEXT pe TVRinfo.ro.

16 Octombrie 2012, 19:55 (actualizat 17 Octombrie 2012, 00:57) |
Bucurie Olanda

Echipa naţională a României, a pierdut la un scor sever, 1-4, în faţa Olandei, partida disputată pe Arena Naţională din Bucureşti, chiar dacă a fost ziua în care s-a bătut recordul de audienţă de pe Arena Naţională, organizatorii anunţând că 53.329 de oameni au fost prezenţi la meci.

În ciuda diferenţei de scor, meciul nu a fost la discreţia olandezilor, fiind marcat de câteva momente psihologice importante. În minutul 5, România putea deschide scorul, dar bara transversală l-a salvat pe Stekelenburg. Doar trei minute mai târziu, oaspeţii au deschis scorul la o fază neobişnuită: portarul Tătăruşanu a boxat în afara careului, dar Lens a reluat cu capul de 16 metri, mingea scugându-se în poartă printre fundaşii români care apărau linia porţii.

Aproape imediat a urmat o ocazie mare a României: eroul de la Istanbul, Gheorghe Grozav, a fost faţă-n faţă cu Stekelenburg, dar a tras în portar.  Încet-încet, ritmul partidei a scăzut, cu o posesie superioară de partea Olandei.  Pe acest fond de acalmie a venit şi golul doi al oaspeţilor: lovitură liberă din preajma careului român,  fundaşii tricolori au ratat ieşirea la ofsaid, lăsându-l pe Martins Indi să îndeplinească o simplă formalitate. Era minutul 29.

Chiar şi la acest scor, tricolorii nu au cedat. Încet-încet, cu ajutorul publicului, echipa României a revenit în joc şi a început să preseze poarta olandeză. Astfel, în minutul 39, a venit şi golul: Ciprian Marica a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat până-n marginea careului de 16 metri, de unde l-a executat pe Stekelenburg: 1-2. Încurajată de această reuşită, naţionala tricoloră s-a aruncat în atac în căutarea egalării, dar totul s-a dovedit zadarnic în prelungirile primei reprize: Lens şi Tamaş s-au ţinut reciproc în careu, la un duel pentru minge, olandezul s-a prăbuşit şi spre stupoarea generală, arbitrul Thompson a dictat penalti. Van der Vaart a transformat şi la pauză s-a intrat cu 1-3 pe tabelă.

Partea a doua nu a mai schimbat destinul celor trei puncte. Chiar dacă România a încercat, împinsă de la spate, să reducă din handicap, diferenţa de valoare şi-a spus în final cuvântul. Totuşi, tricolorii puteau reduce din diferenţă, dacă arbitrul scoţian ar fi acordat un penalti la faza în care Martins Indi l-a pus la pământ pe Popa, în  minutul 80. Decizia scoţianului a încins spiritele, tricolorii părând dezorientaţi de deciziile brigăzii de arbitri. Pe acest fond, Van Persie a înscris şi el, după un contra-atac purtat de Narsingh.

România - Olanda 1-4 şi selecţionata condusă de Victor Piţurcă va încheia anul 2012 pe locul 2 în Grupa D.

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ(C) - Pintilii, Bourceanu (C. Lazăr '61) - Torje (Ad. Popa '66), B. Stancu, Grozav (Mutu '75) - Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Olanda: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi - Strootman (C), De Jong, Van der Vaart (Afellay '77) - Narsingh, Van Persie, Lens (Elia '89). Antrenor: Louis van Gaal.

Cartonaşe galbene: Bourceanu '16, Tamaş '45+1, Raţ '82 / Strootman '53, Lens '83, De Jong '84.

Minutul 88: Schimbare în naţionala Olandei: Elia în locul lui Lens

Minutul 86: GOL Olanda! Robin Van Persie a marcat, simplu din 6 metri, după un contra-atac şi o pasă a lui Narsingh

Minutul 82: Lens primeşte şi el cartonaşul galben pentru simulare

Minutul 81: Răzvan Raţ a fost avertizat pentru proteste

Minutul 80: Adrian Popa este doborât la pământ de Martins Indi, dar scoţianul nu acordă penalti.

Minutul 76: Prima înlocuire a lui Van Gaal: Afellay a intrat în locul lui Van der Vaart

Minutul 72: Ultima schimbare efectuată de naţionala României: Adrian Mutu a intrat în locul lui Gheorghe Grozav

Minutul 65: A doua schimbare a României: Adi Popa în locul lui Torje

Minutul 63: Arbitrul a dictat fault la duelul Martins Indi - Marica, stârnind mânia spectatorilor

Minutul 60: Prima schimbare a lui Victor Piţurcă: Bourceanu a fost înlocuit de Costin Lazăr

Minutul 55: Van Persie se prăbuşeşte în careul de 16 metri al tricolorilor, dar arbitrul nu acordă penalti

Minutul 52: Strootman a primit cartonaşul galben după un fault la Pintilii

Minutul 51: Şut puternic al lui Bogdan Stancu, dar Stekelenburg a respins greu

Minutul 48: Centrare a lui Van der Vaart pentru Van Persie, dar lovitura de cap atacantului a fost respinsă de Tătăruşanu

Minutul 47: Marica a cerut un fault la o intrare a lui Martins Insi, dar arbitrul scoţian nu dictează fault

Minutul 46: A început repriza secundă

Minutul 45+2: Pauză

Minutul 45+2: GOL Olanda! Van der Vaart a transformat lovitura de pedeapsă: România - Olanda 1-3

Minutul 45+1: Penalti pentru Olanda, la un presupus fault al lui Tamaş asupra lui Narsingh.

Minutul 44: Se arată un singur minut de prelungire

Minutul 39: GOL ROMÂNIA! Ciprian Marica a luat o acţiune pe cont-propriu, a driblat tot ce a întâlnit în cale şi a şutat fără speranţe pentru portarul batav

Minutul 29: GOL Olanda! Martins Indi a marcat după o centrare din lovitură liberă a lui Van der Vaart

Minutul 27: Contra-atac frumos al naţionalei României, Tamaş a pasat pentru Torje, mijlocaşul a pătruns în careu, dar a centrat peste poartă

Minutul 24: Olandezii controlează posesia balonului şi îi ţin pe tricolori departe de poartă

Minutul 19: Acţiune frumoasă a lui Torje, dar centrarea mijlocaşului nu l-a găsit pe Stancu, aflat în colţul careului de 6 metri

Minutul 18: Ocazie mare pentru Olanda: Lens a primit o pasă în 6 metri de la Van Persie, dar şutul său a fost blocat de Chiricheş

Minutul 15: Bourceanu primeşte cartonaşul galben pentru proteste

Minutul 14: Momente de acalmie după un start încins de meci

Minutul 10: Gheorghe Grozav a primit o minge în careul de 16 metri, dar şutul său a fost prins de Stelenkurg

Minutul 8: GOL Olanda! Lens a marcat cu o lovitură de cap, după ce a atacantul a reluat spre poartă mingea boxată de Ciprian Tătăruşanu

Minutul 7: Olandezii s-au aruncat în atac, pasând în jumătatea română de teren

Minutul 5: Torje a executat aproape perfect lovitura liberă,  dar din păcate, mingea a lovit transversala

Minutul 4: Lovitură liberă din poziţie bună, obţinută de Bogdan Stancu

Minutul 2: Heitinga l-a faultat pe Ciprian Marica

Minutul 1: Olanda a dat lovitura de start

Atmosferă incendiară şi coregrafie pe măsură realizată de suporterii români: "Cu toţii eram regimente române: Moldova, Muntenia, Ardeal" scrie pe bannerul fanilor(w300) Suporterii

Echipele de start ale meciului

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Pintilii, Bourceanu - Torje, B. Stancu, Grozav - Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Olanda:  Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi - Strootman, De Jong, Van der Vaart - Narsingh, Van Persie, Lens. Antrenor: Louis van Gaal.

Tricolorii ţin neapărat să arate că startul excelent de până acum, trei victorii din trei meciuri posibile, nu a fost rodul întâmplării şi nu există ocazie mai bună decât duelul cu tripla vice-campioană mondială, Olanda, echipă supranumită "Portocala mecanică".

Chiar dacă istoricul le este defavorabil, jucătorii echipei naţionale vor să câştige pentru 50.000 de oameni ce se anunţă a fi prezenţi pe Arena Naţională. Selecţionerul Victor Piţurcă s-a arătat conştient de acest lucru: Este o piatră de încercare pentru mulţi tineri din echipa noastră. Unii se întâlnesc pentru prima dată cu o echipă mare şi cu un public numeros. Sper ca din discuţiile pe care le-am avut cu ei să înţeleagă că tot un joc de fotbal este şi să se exprime aşa cum au făcut-o în ultimele meciuri. Nu eşti sigur de calificare decât când eşti matematic calificat de pe locul 1, pentru că la baraj nu ai nicio siguranţă", a spus Victor Piţurcă.

Şi omologul său, Louis Van Gaal, a subliniat că meciul poate fi deschis oricărui rezultat: Noi suntem pe locul 6 clasamentul FIFA, România pe 46, aşa că e normal ca românii să ne considere favoriţi, dar România a învins în Turcia şi nu era favorită, fotbalul este imprevizibil. Va fi greu pentru că Olandei i-a fost greu s-o bată pe România în deplasare, acum va avea şi 50.000 de oameni şi spate, dar şi tineri dornici să-şi depăşească condiţia", a declarat Van Gaal.

Partida va fi arbitrată de scotianul  Craig Thompson, în vârstă de 40 de ani.