Mihaela Buzărnescu este în semifinale la Hobart, după ce a trecut în două seturi de americanca Alison Riske

11 ianuarie 2018, 17:14

Românca de 29 de ani continuă să uimească lumea tenisului. Jucătoarea care în 2017 a început anul pe locul 541 și l-a încheiat pe 56, anunță un nou sezon de excepție. Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinalele turneului de la Hobart, după ce a trecut cu 7-6, 6-1 de americanca Alison Riske.

A fost un prim set de lupta, câștigat de Mihaela cu 7-6 în 63 de minute, însă actul secund a fost la discreția româncei, care nu a mai cedat decât un game și s-a impus la ce-a de-a doua minge de meci avută.

Performanța o va propulsa pe Mihaela între primele 50 de jucătoare ale lumii.

În semifinale, românca o va întâlni pe Lesia Tsurenko din Ucraina, numărul 43 mondial.

Calificată și ea în sferturile turneului de la Hobart, Monica Niculescu s-a accidentat și nu a mai putut juca partida împotriva numărului 36 mondial, Elise Mertens.