Mihaela Buzărnescu a obţinut a treia victorie consecutivă şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Hiroshima

Mihaela Buzărnescu
13 septembrie 2019, 14:44

Mihaela Buzărnescu (31 ani, 125 WTA) a reuşit să obţină a treia victorie consecutivă, acesta fiind cel mai bun rezultat din 2019.

După ce a fost condusă în primul set cu 2-0, Buzărnescu a câştigat patru ghemuri la rând, a preluat controlul şi s-a impus cu 6-4 în primul act.

După un prim ghem luat de Alison van Uytanck în setul al doilea, a urmat o serie de trei consecutive câştigate de româncă. Belgianca s-a menţinut în meci, reuşind egalarea la 4-4 şi chiar să preia conducerea cu 5-4, dar Buzărnescu s-a impus în final cu 7-5.

Odată cu obţinerea acestei victorii, Buzărnescu are acum 2-1 în meciurile directe cu van Uytvanck. Buzărnescu s-a mai impus în 2017, în finală la Poitiers (Franţa, 100.000 dolari), cu 6-4 6-2, iar belgianca şi-a luat revanşa în 2018, la Budapesta, în optimi, cu 6-1, 6-0.

Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 11.300 dolari şi 110 puncte WTA, iar în penultimul act o va întâlni pe japoneza Nao Hibino, care a dispus vineri  cu 6-4, 6-3 de principala favorită, taiwaneza Su-Wei Hsieh. Va fi prima confruntare dintre Mihaela şi Nao Hibino (24 ani, 146 WTA).