Mihaela Buzărnescu a obținut a doua victorie, la simplu, în 2019. Gabriela Ruse, eliminată de Muguruza în primul tur la Monterrey

3 aprilie 2019, 10:13

Buzărnescu (30 ani, 30 WTA), a 12-a favorită, a obţinut victoria  după două ore şi 9 minute de joc, în faţa unei adversare venite din calificări (21 ani, 182 WTA).

Românca a început în forţă şi a condus cu 5-0, poloneza nereuşind decât două puncte în primele patru ghemuri ale confruntării. Românca a început să greşească destul de mult pe finalul setului, dar a salvat trei mingi de break şi a reuşit să se impună cu 6-1.

Replica adversarei din Polonia a venit în actul secund. Frech s-a desprins la 4-2 și în final a câștigat setul cu 6-4. Decisivul a fost la fel de disputat. Poloneza a condus cu 4-1, dar Buzărnescu a reușit o revenire incredibilă. A egalat la patru și, în final, a închis partida la 7-5.

Buzărnescu a avut 3 aşi şi 7 duble greşeli, iar Frech 3 aşi şi 3 duble greşeli.

În turul secund la Charleston, românca o va întâlni pe Lauren Davis.

Într-un alt turneu WTA, la Monterrey, în Mexic, jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse a fost învinsă de spaniola Garbine Muguruza, a doua favorită, cu 6-4, 7-6 (4),  în prima rundă.

Ruse (21 ani, 230 WTA) a condus cu 2-0 şi 4-1 în primul set, dar Muguruza (25 ani, 19 WTA) a reuşit să câştige cinci ghemuri la rând şi setul.

În actul secund, Ruse a ratat trei mingi de set la 5-4 în favoarea sa, iberica a dus meciul în tiebreak, unde a câştigat fără emoţii.

Gabriela Ruse va primi un cec de 1.925 dolari şi 15 puncte WTA.